W środę 18 listopada Teatr Wielki – Opera Narodowa rozpoczyna świętowanie 55-lecia odbudowy.
Codziennie aż do piątku, 27 listopada w serwisach społecznościowych teatru, na kanale YouTube i dedykowanych 55-leciu odbudowy stronach w serwisach internetowych prezentowane będą materiały przypominające ten czas. Na stronie internetowej teatrwielki.pl/55-lecie-odbudowy przypomniana zostanie historia Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Dostępna będzie galeria zdjęć z odbudowy z lat 1958–1965 umożliwiająca porównanie tych samych kadrów zdjęć archiwalnych i widoku współczesnego. Na specjalnej podstronie VOD: vod.teatrwielki.pl/55-lecie-odbudowy będzie można obejrzeć materiały archiwalne i posłuchać wspomnień wybitnych artystów teatru.
Na kartkach z kalendarza „On this day” przywołane zostaną daty posiadające szczególne znaczenie dla odbudowy teatru, tj. premiera spektakli: Straszny dwór (20/11/1965), Halka (21/11), Król Roger (23/11). Równo 55 lat od czasu premiery melomani zobaczą, co wydarzyło się w te dni w formie kartek z kalendarza oddających atmosferę czasów.
Wirtualna wystawa w Google Arts & Culture to z kolei fotograficzna opowieść dokumentująca szczegóły i etapy odbudowy. Została ona wzbogacona fragmentami tekstowymi i audiowizualnymi o najważniejszych postaciach i losach budynku, a także ciekawostkami architektonicznymi. Daje techniczny i estetyczny pogląd na projekt odbudowy i otwarcia.
Posłuchamy wspomnień Bogusława Kaczyńskiego, kultowej postaci kultury i świadka epoki, który uwiecznił swoje wspomnienia z otwarcia Teatru Wielkiego w tekście zamieszczonym w publikacji TWON „50/50”. Pierwszoosobowa narracja doskonale odmalowuje ducha uroczystości. Specjalnie na potrzeby nagrania tekst przeczyta wybitny aktor – Olgierd Łukaszewicz.
„Teatr Wielki – Teatr Wspaniały” to kolejny odcinek cyklu „Operowym głosem”, czyli pierwszego w Polsce vloga w pełni poświęconego teatrowi operowemu, w którym młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery. Najbliższy odcinek będzie poświęcony odbudowie po wojennych zniszczeniach oraz uroczystemu otwarciu w 1965 roku.
Swoją premierę będą miały „Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej” – cykl rozmów nagranych na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej ze znakomitymi postaciami ze świata opery, którzy debiutowali po II Wojnie Światowej. Na scenie Teatru Wielkiego na przełomie lat 60. i 70. XX wieku pojawiła się cała plejada światowej sławy artystów, którzy swój talent reprezentowali nie tylko na scenach polskich, ale również międzynarodowych. W programie usłyszymy artystów: Zdzisława Donat – sopran koloraturowy, Bożena Betley – sopran, Kazimierz Pustelak – tenor, Jerzy Artysz – baryton. Cykl ten jest niepowtarzalną okazją do przybliżenia sylwetek Mistrzów w formie krótkich filmów dokumentalnych. Ich bohaterowie opowiedzą o swojej karierze, wspomnieniach, a także przekażą kolejnym pokoleniom swoje bezcenne refleksje nie tylko o muzyce i sztuce wokalnej, ale również o spojrzeniu na życie z perspektywy ich pokolenia. Nie zabraknie śpiewaków Akademii Operowej w interpretacjach znanych i lubianych przebojów.
„Od pokoleń w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej”
Rozmowy z pracownikami z wielopokoleniowych rodzin artystycznych, których Teatr Wielki – Opera Narodowa łączy również zawodowo. Usłyszymy wspomnienia dotyczące pierwszych spotkań z Teatrem Wielkim, pierwszych kroków na scenie, pierwszych zagranych utworów. Anegdoty,
nawiązania do ważnych wydarzeń z życia teatru z pewnością pozwolą bliżej poznać to wspaniałe miejsce jakim jest Opera Narodowa.