Szymon Mechliński, Zuzanna Nalewajek, Tymoteusz Bies i Dominika Peszko w utworach Bairda

0

Fundacja im. Ryszarda Peryta we współpracy z Filharmonią Zielonogórską nagrała komplet utworów na fortepian solo oraz głos i fortepian autorstwa Tadeusza Bairda. Do udziału w projekcie zaproszono znakomitych artystów młodego pokolenia: Szymona Mechlińskiego, Zuzannę Nalewajek, Tymoteusza Biesa oraz Dominikę Peszko. Wszystkie nagrania są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube.

Wśród zarejestrowanych utworów znajdują się zarówno te znane, jak i kompozycje, które do tej pory zostały utrwalone tylko i wyłącznie dla potrzeb archiwalnych, jako nagrania radiowe oraz te najprawdopodobniej nigdy nie wykonywane publicznie.

Do tych pierwszych niewątpliwie można zaliczyć Cztery sonety miłosne do słów Szekspira w przekładzie Macieja Słomczyńskiego. To utwór-wizytówka Tadeusza Bairda. Na potrzeby projektu interpretacji tego arcydzieła podjął się Szymon Mechliński – baryton, triumfator ostatniego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Warszawie, propagator zapomnianej polskiej twórczości operowej. W jego wykonaniu zabrzmiało także Tango do słów kompozytowa – jedna z dwóch piosenek w całej twórczości Bairda. Drugą – Na warszawskim zlocie – utrwaliła na zaproszenie Fundacji Zuzanna Nalewajek. Mezzosopranistka, przez lata kształcąca się w Akademii Operowej przy TWON, podjęła się także zarejestrowania Pięciu piosenek dla dzieci (sł. Józef Czechowicz). Obu artystom przy fortepianie towarzyszy Dominika Peszko – znakomita pianistka specjalizująca się w wykonawstwie liryki wokalne, wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

Twórczość na fortepian solo (obejmującą trzy tytuły) utrwalił Tymoteusz Bies – jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich pianistów swojego pokolenia. Mała Suita dziecięca oraz dwie Sonatiny to kompozycje powstałe we wczesnym okresie twórczości Bairda, będące nie tylko znakomitym materiałem dydaktycznym, ale także interesującą pozycją w repertuarze koncertowym dla pianistów. 

Opiekę merytoryczną nad projektem objęła znakomita znawczyni i badaczka życia oraz twórczości Bairda, dr hab. Barbara Literska, prof. UZ. Jest ona również Autorką omówień zarejestrowanych tytułów, które są opublikowane przy okazji nagrań.  Producentem i pomysłodawcą projektu jest muzykolog Jakub Mateusz Lis.

Rejestracji dokonano w sierpniu br. w Studiu S2 Polskiego Radia w Warszawie.

(link do kanału YT: https://www.youtube.com/@TadeuszBaird1928)

O autorze