Szymon Komasa ponownie w Narodowym Forum Muzyki

0

5 listopada w Narodowym Forum Muzyki zaplanowany jest recital Szymona Komasy. Znakomity baryton wystąpi przy akompaniamencie fortepianu i zaprezentuje utwory Wagnera, Bairda, Dworzaka i Musorgskiego.

Miłość i śmierć to tematy bardzo chętnie poruszane przez poetów i kompozytorów. W programie koncertu Szymona Komasy i Michała Rota znalazły się najciekawsze i najbardziej inspirujące dzieła wykorzystujące te motywy:

R. Wagner Fünf Gedichte für eine Frauenstimme WWV 91 „Wesendonck Lieder”
T. Baird Cztery sonety miłosne
A. Dvořák Má píseň zas mi láskou zní; Aj! Kterak trojhranec můj; Když mne stará matka; Struna naladěna z cyklu Cygańskie melodie op. 55
M. Musorgski Pieśni i tańce śmierci

Szymon Komasa jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Ukończył program „Artist Diploma of Opera Singing” w Juilliard School w Nowym Jorku. Laureat wielu międzynarodowych konkursów operowych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World (2011), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014). W 2019 roku ukazał się jego debiutancki album Polish Love Story, nominowany do Fryderyka 2020. Komasa jest dobrze znany polskim melomanom m.in. z występów w „Czarodziejskiej górze” Mykietyna, „Potępieniu Fausta” Berlioza, „Tramwaju zwanym pożądaniem” Previna, „Cyganerii” Pucciniego, „Falstaffie” Verdiego, „Fauście” Gounoda czy „Don Desiderio” Poniatowskiego. W Narodowym Forum Muzyki gościł ostatnio podczas tegoercznej Gali Noworocznej, a w 2017 roku zaśpiewał tam recital „Król Olch”. Obecnie artysta występuje z recitalami w Niemczech, a w styczniu przyszłego roku zaplanowany jest jego debiut w roli Escamilla w „Carmen” Bizeta na deskach Opery Wrocławskiej.

O autorze