Święto wiosny i Krzesany w Teatrze Wielkim w Łodzi

4

Prawdziwe baletowe święto szykuje Teatr Wielki w Łodzi. Trudno bowiem inaczej określić spotkanie z Marthą Graham – światowej sławy tancerką, pedagogiem i choreografem oraz Henrykiem Konwińskim – legendą polskiego baletu. Rzecz tym bardziej godna jest odnotowania, że na scenie Teatru Wielkiego choreografie tych znakomitych artystów pojawią się po raz pierwszy.

Dwuczęściowy spektakl z muzyką baletową dwóch znakomitych kompozytorów – Igora Strawińskiego i Wojciecha Kilara, którzy zainspirowani: wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi – Święto wiosny i niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego – Krzesany, stworzyli dwa jakże różne stylistycznie i klimatycznie dzieła muzyczne. Ich wspólny mianownik to powrót do korzeni, ludowej tradycji i fascynacja tym, co w kulturach narodów ważne i bezcenne – tożsamości i oryginalności.

Premiera Święta wiosny w choreografii Marthy Graham miała miejsce 28 lutego 1984 roku w New York State Theater i wzbudziła ogromne zainteresowanie krytyki i aplauz publiczności, stając się drugim – obok tego samego dzieła w choreografii Maurice Béjarta – wzorem współczesnego języka baletowego i nowoczesnej interpretacji „starych” tematów.

Henryk Konwiński po raz kolejny sięga po muzykę Kilara. Pierwszy Krzesany tego wybitnego polskiego choreografa pojawił się w spektaklu baletowym Ad montes – Balety tatrzańskie w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1994 roku i pokazał jak bardzo popularna i ceniona jest muzyka Wojciecha Kilara; kiedy jeszcze staje się ona inspiracją dla twórcy z taką wyobraźnią sceniczną i inwencją choreograficzną jak Henryka Konwińskiego, to efekt musi być imponujący i poruszający wrażliwość każdego widza. Muzycznie spektakl przygotowuje i poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Realizatorzy:

ŚWIĘTO WIOSNY

choreografia: MARTHA GRAHAM

inscenizacja: MARTHA GRAHAM DANCE COMPANY

kierownictwo muzyczne: TADEUSZ KOZŁOWSKI

scenografia: EDWARD MORRIS

kostiumy: PILAR LIMOSNER

reżyseria świateł: GRZEGORZ POLICIŃSKI

producent: ŁUKASZ MITKA

KRZESANY

choreografia: HENRYK KONWIŃSKI

kierownictwo muzyczne: TADEUSZ KOZŁOWSKI

scenografia: IRENEUSZ DOMAGAŁA

reżyseria świateł: GRZEGORZ POLICIŃSKI

producent: ŁUKASZ MITKA

18.06 sobota, 19:00 – PREMIERA

19.06 niedziela, 19:00 – PREMIERA II

21.06 wtorek, 18:30 – Premiera z Expressem

(informacja prasowa)

O autorze