Światowy teatr na Placu Defilad

0

W połowie sierpnia Teatr Studio w Warszawie zaprasza  na cykl Światowy teatr na Placu, czyli retransmisje wybitnych dzieł wybranych ze światowego repertuaru teatru, opery i baletu. Podczas trzech sierpniowych wieczorów zobaczymy kolejno „Opętanie” z National Theater, „Traviatę” z Metropolitan Opera i „Jezioro Łabędzie” z Teatru Bolszoj. Transmisje są efektem wieloletniej współpracy STUDIO z NA ŻYWO W KINACH. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne!

Światowy teatr na Placu

„Opętanie” / National Theater

12 sierpnia, godz. 20.00

„Opętanie” na podstawie Jamesa M. Caina w reżyserii Ivo van Hove z National Theatre.

http://www.placdefilad.org/wydarzenie/swiatowy-teatr-na-placu-opetanie-national-theater

***

„La Traviata” / Metropolitan Opera.

13 sierpnia, godz. 20.00

spektakl „La Traviata” w reżyserii Willy’ego Deckera z Metropolitan Opera.

Słynne arcydzieło Verdiego w niemniej słynnej inscenizacji Willy’ego Deckera to produkcja, które obiegła niemal cały świat operowy. Była prezentowana na prestiżowych festiwalach, a także podczas cyklu transmisji „The Met: Live in HD”. Dziś „Traviata” należy do najbardziej popularnych oper, jednak jej premiera w Wenecji w 1853 stała się jedną z bardziej spektakularnych klap i skandali w historii opery. Choć Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), to publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany jako postaci pozytywnej, i tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. Mimo to rola Violetty Valery (tytułowej „traviaty”, czyli z jęz. włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

Obsada: Sonya Yoncheva jako Violetta, Michael Fabiano jako Alfred, Thomas Hampson jako Germont, Nicola Luisotti dyrygent

http://www.placdefilad.org/wydarzenie/swiatowy-teatr-na-placu-traviata-metropolitan-opera

***

„Jezioro Łabędzie” / Teatr Bolszoj, godz. 20.00

14 sierpnia

trudno uwierzyć, że moskiewska premiera tego baletowego przeboju okazała się całkowitą klapą (1877). Nie było to jednak to „Jezioro łabędzie”, które miłośnicy baletu uważają za arcydzieło arcydzieł. Dopiero wersja choreograficzna Mariusa Petipy z 1895 roku, zaprezentowana w Petersburgu, zdobyła poklask i do dziś istnieje na wszystkich liczących się scenach baletowych w licznych wersjach i przeróbkach. Niemal zawsze niezmienną częścią „Jeziora łabędziego” pozostają słynne „białe” akty, czyli akt II i IV, w których tancerki odgrywające role łabędzi występują w białych tiulowych spódniczkach – paczkach. Na moskiewskiej scenie „Jezioro łabędzie” pozostaje stale w repertuarze, a podwójną, arcytrudną główną rolę dobrej, zaklętej w łabędzia księżniczki Odetty i złej Odylii, córki Czarownika, wykonują kolejne pokolenia najwybitniejszych balerin: od Galiny Ułanowej, przez Maję Plisiecką, po Swietłanę Zacharową.

Obsada: Swietłana Zacharowa jako Odetta / Odylia, Jekatierina Barykina jako Księżna panująca, Denis Rodkin jako książę Zygfryd, Artemij Biełakow jako Geniusz zła (Rotbart), Aleksiej Łoparewicz jako Wychowawca księcia, Igor Cwirko jako Błazen, Nina Kapcowa, Kristina Kretowa jako Przyjaciółki księcia, Aleksandr Fadejeczew jako Mistrz ceremonii, Angelina Karpowa jako Węgierska księżniczka, Maria Winogradowa jako Rosyjska księżniczka, Anna Tichomirowa jako Hiszpańska księżniczka, Ksenia Żiganszczina jako Neapolitańska księżniczka, Maria Semenjaczenko jako Polska księżniczka, Angelina Karpowa, Olga Marczenkowa, Ana Turazaszwili jako Trzy Łabędzie, Anna Woronkowa, Julia Łunkina, Swietłana Pawłowa, Margarita Szrajner jako Cztery Łabędzie Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra Teatru Bolszoj

http://www.placdefilad.org/wydarzenie/swiatowy-teatr-na-placu-jezioro-labedzie-teatr-bolszoj

The Metropolitan Opera: Live in HD w STUDIO teatrgaleria

Przed nami kolejny sezon The Metropolitan Opera: Live in HD w STUDIO teatrgaleria. Od kilku lat gościmy Państwa na niezwykłych wieczorach operowych nawiązujących do tradycji słynnych transmisji radiowych z tego nowojorskiego teatru. Pomysłodawcą cyklu jest obecny dyrektor generalny The Metropolitan Opera – Peter Gelb, od lat związany z branżą telewizyjną, dzięki któremu 30 grudnia 2006 roku po raz pierwszy w historii popłynął w eter operowy obraz i dźwięk w formacie HD & DD Surround. Pokazano wówczas „Zaczarowany flet” Mozarta, który obejrzało ponad 30 000 widzów zgromadzonych w 150 salach na terenie USA.

Obecnie spektakle prezentowane w cyklu THE MET: Live in HD oglądają widzowie w ponad 70 krajach. Mimo, iż Europę od USA dzieli sześciogodzinna różnica czasu – przedstawienia można oglądać na żywo, ponieważ MET gra w soboty również spektakle popołudniowe, które są transmitowane na cały świat.

Do dziś zaprezentowano w ramach tego cyklu 87 przedstawień – od klasyki po dzieła współczesne. Za każdym razem występują największe operowe gwiazdy, wśród których nie zabrakło naszych wybitnych śpiewaków operowych. Na słynnej scenie MET śpiewają obecnie Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak i Andrzej Dobber.

Melomani na całym świecie nie mogą doczekać się ogłoszenia przez MET planów transmisji na kolejny sezon, a gdy tylko pojawi się repertuar, stali bywalcy rezerwują karnety na wszystkie dziesięć spektakli. W nadchodzącym sezonie zobaczymy między innymi Normę Belliniego, Czarodziejski Flet i Cosi Fan Tutte Mozarta, Cyganerię i Toscę Pucciniego (z Jonasem Kaufmannem w roli Cavaradossiego), Napój Miłosny Donizettiego, Luizę Miller z Piotrem Beczałą i Placido Domingo oraz prapremierę MET – Anioł Zagłady Ades’a.

https://www.teatrstudio.pl/teatr/the-met-live-in-hd-sezon-2017-18/

(informacja prasowa)

O autorze