Superwidowisko „Nabucco” w Operze Wrocławskiej

4

W Operze Wrocławskiej rozpoczęły się przygotowania do realizacji „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Premiera plenerowego widowiska w reżyserii Krystiana Lady zaplanowana jest na 25 maja.

„Nabucco” to szczególna opera w dorobku włoskiego kompozytora. Verdi pod maską historycznego libretta, opowiedział historię zniewolonego narodu, która może wydarzyć się zawsze. Tytułowy Nabucco, to autorytarny władca, dla którego rządza władzy jest najważniejszym celem. Władca Babilonu, postanawia najechać i podbić Jerozolimę. W tle toczy się osobista historia, w której prym wiedzie Abigail, pierworodna córka króla Nabuchodonozora, pochodząca z nielegalnego związku. Podobnie jak ojciec pragnie władzy.

„Nabucco” po raz pierwszy wystawiono we Wrocławiu w 1999 roku. W tegorocznej realizacji przedstawienie będzie można obejrzeć na tyłach budynku opery, który zostanie wykorzystany jako element scenografii. Przestrzeń zaplanowana na widownię spektaklu będzie mogła pomieścić około 3 tysięcy osób.

Reżyser Krystian Lada postanowił przełożyć historyczną warstwę libretta na współczesny język teatru, doszukując się uniwersalnych mechanizmów społecznych, które zazębiają się wokół problemów władzy, polityki i miłości. W ujęciu Krystiana Lady tytułowy Nabucco przyjmie postać bezwzględnego dyktatora.

Pozostali realizatorzy superwidowiska to: Marcin Nałęcz-Niesiołowski (dyrygent), Didzis Jaunzems (scenografia) Maarten Warmerdam (światła) oraz Natalia Kitamikado, która jest autorką kostiumów.

Obsada:

Nabucco – Krum Galabov*
Abigaille – Anna Lichorowicz
Fenena – Aleksandra Opała, Jadwiga Postrożna
Zachariasz – Alexander Anisimov*, Mateusz Drozda
Ismaele – Aleksander Zuchowicz, Adam Zdunikowski*
Anna – Karolina Filus*, Aleksandra Malisz
Abdallo – Edward Kulczyk, Paweł Walankiewicz
Wielki kapłan – Marcin Grzywaczewski, Jakub Michalski
* – gościnnie
Partnerem superwidowiska jest Gmina Wrocław. „Nabucco” już 25, 26 i 27 maja.

O autorze