Superwidowisko „Faust” w Hali Stulecia

4

„Faust” Charles’a Gounoda w Hali Stulecia to 20. – jubileuszowa, superprodukcja Opery Wrocławskiej. Premiera 23 czerwca.

W bieżącym roku mija dokładnie 20 lat od pierwszego superwidowiska operowego wystawionego we Wrocławiu. W 1997 r., podczas remontu gmachu Opery Wrocławskiej, który finalnie rozciągnął się na kolejne osiem lat, ówczesna dyrektor Ewa Michnik doprowadziła do wystawienia spektaklu operowego poza siedzibą Opery. Dzięki przychylności wrocławskich instytucji udało się w następnych latach powtarzać ten krok, aż superwidowiska Opery Wrocławskiej wrosły trwale w kulturalny pejzaż stolicy Dolnego Śląska. Obecny dyrektor Opery Wrocławskiej, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, chce tę tradycję kontynuować.

„Któż nie chce być wiecznie młody? Któż nie chce kochać i czuć ciągłej ekscytacji? Któż nie czuje smutku, kiedy dany okres w życiu się kończy, kiedy mamy poczucie, że życie przecieka nam przez palce, a czas zaczyna nas doganiać?” – te i im podobne pytania zadaje sobie reżyser superwidowiska operowego Faust, Beata Redo-Dobber. „Wszyscy konfrontujemy się przez całe życie z oceną podjętych przez siebie decyzji. Może nam się wydawać, że dokonujemy właściwego wyboru, a po chwili okazuje się, że przynosi on katastrofę nie tylko nam, ale i innym”. Ten uniwersalny wymiar dramatu Johanna Wolfganga Goethego wyznaczył ścieżkę myślenia o inscenizacji opery Gounoda.

Za kompleksowy charakter superwidowiska odpowiada Beata Redo-Dobber, reżyser, ale też inscenizator, scenograf i autorka kostiumów do „Fausta”. Za wstawkę baletową w scenie „Nocy Walpurgi” odpowiedzialny jest Jacek Tyski, choreograf-rezydent Opery Wrocławskiej, spektakl zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Za reżyserię świateł odpowiada Maciej Igielski, autorem projekcji multimedialnych, które podczas spektaklu wyświetlane będą na 50-metrowej długości ekranie, jest Piotr Maruszak i Natalia Dobber.

W spektaklu wystąpi międzynarodowa obsada. W partię doktora Fausta wcielą się Eric Fennel i Sebastien Gueze, postać Małgorzaty kreować będą Iwona Socha i Katarzyna Mackiewicz, zaś basową partię Mefistofelesa wykonają Nika Guliashvili i Peter Martinźiź. Na scenie wystąpią również Szymon Komasa i Stanisław Kuflyuk (Walenty), Łukasz Rosiak i Tomasz Rudnicki (Wagner), Katarzyna Haras-Kruczek oraz Iryna Zhytynska (Siebel), a także Barbara Bagińska i Jadwiga Postrożna (Marta).

Z pierwotnie zaplanowanych sześciu spektakli w repertuarze Opery Wrocławskiej zostały jedynie trzy – przedstawienie wystawiane będzie 23,24 i 25 czerwca.

(na podstawie informacji prasowej)

O autorze