STREAMING: „Salome” w reżyserii Warlikowskiego z Monachium

1

Tegoroczny letni festiwal operowy w Monachium (Münchner Opernfestspiele) zainaugurowany został 27 czerwca premierą „Salome” Richarda Straussa. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego będzie można obejrzeć nieodpłatnie za pośrednictwem platformy streamingowej Bayerische Staatsoper pod adresem internetowym: https://www.staatsoper.de/tv. Transmisja przedstawienia przewidziana jest na sobotę (6.07) o godz. 19.50, będzie ona również dostępna w opcji „wideo na żądanie” przez 24 godziny, od niedzielnego do poniedziałkowego południa. W obsadzie zobaczymy znakomitych śpiewaków, takich jak Marlis Petersen, Wolfgang Koch, Michaela Schuster, Wolfgang Ablinger – Sperrhacke i Pavol Breslik.

Krzysztof Warlikowski zadebiutował w Monachium 12 lat temu wystawiając wzbudzającą wiele kontrowersji inscenizację „Eugeniusza Oniegina” Czajkowskiego. Spektakl inspirowany biografią kompozytora oraz filmem „Tajemnica Brokeback Mountain” Anga Lee doczekał się jednak kilku wznowień na scenie Bayerische Staatsoper. Podobnie było z „Kobietą bez cienia” Straussa, która miała swoją premierę w 2013 roku i okrzyknięta została wielkim sukcesem polskiego reżysera. Entuzjastycznie przyjęto tam również będącą jednym z głównych wydarzeń letniego festiwalu operowego sprzed dwóch lat nową produkcję „Gezeichneten” Franza Schreckera.

Warlikowski pracuje w najważniejszych teatrach operowych w całej Europie. Wiosną tego roku udało mu się podbić paryską publiczność brawurowym wystawieniem „Lady Makbet mceńskiego powiatu” Dymitra Szostakowicza w Opera Bastille, gdzie jego wcześniejsze realizacje spotykały się raczej z chłodnymi reakcjami. Artysta został doceniony również przez kapitułę International Opera Awards – jego inscenizacja opery Leosza Janaczka „Z domu umarłych” w Royal Opera House wygrała w tegorocznej edycji tych prestiżowych nagród statuetkę w kategorii „najlepsza nowa produkcja”.

O autorze