STREAMING: Roberto Alagna debiutuje jako Lohengrin w Berlinie

0

Już dziś o godz. 22.20 ARTE Concert będzie transmitować premierę „Lohengrina” Wagnera ze Staatsoper Unter den Linden. Jako tytułowy Lohengrin wystąpi Roberto Alagna, dla którego będzie to debiut w roli. Alagna miał zaśpiewać tę partię po raz pierwszy na Festiwalu w Bayreuth w 2018 roku, a po jego rezygnacji z udziału w projekcie zastąpił go Piotr Beczała.

Rolą Elzy w berlińskiej produkcji miała również zadebiutować w repertuarze wagnerowskim Sonya Yoncheva, ale z powodów zdrowotnych zmuszona była odwołać swój udział w wydarzeniu. Finalnie jako Elzę zobaczymy litewską sopranistkę Vidę Mikneviciute, która również nigdy wcześniej nie śpiewała na scenie tej partii.

René Pape wcieli się w postać Henryka Ptasznika, Martin Gantner wystąpi jako Fryderyk von Telramund, a Ekaterina Gubanova jako Ortruda.

Prapremiera „Lohengrina” odbyła się w 1850 roku pod muzycznym kierownictwem Franciszka Liszta, późniejszego teścia Ryszarda Wagnera.

Lohengrin ratuje oczernioną o zabicie swojego brata Elzę i poślubia ją, zakazawszy jej zadawania pytań na swój temat. Tak, jak można się tego spodziewać, Elza zakaz od razu lekceważy… Historia o rycerzu w łodzi z łabędziem, sądzie bożym i następcy tronu zaklętym w łabędzia ociera się wiele razy o baśń, co szczególnie interesuje reżysera. Calixto Bieito inscenizuje w ramach swojego pierwszego projektu w Staatsoper Unter den Linden baśniowość opery jako niezbędną potrzebę wiary kontrastując ją z twardą rzeczywistością przedstawioną na przykład w pierwszym akcie jako salę sądową. 

Staatsoper Unter den Linden pozostaje zamknięta dla publiczności co najmniej do 10 stycznia, a premiera „Lohengrina” odbywa się wyłącznie online.

O autorze