„Śpiewacy norymberscy” w Poznaniu oraz „Fidelio” i „Orfeusz i Eurydyka” we Wrocławiu – plany teatrów operowych na nowy sezon

1

Opera Wrocławska oraz Teatr Wielki w Poznaniu ogłosiły w tym tygodniu przyszłe plany repertuarowe. We Wrocławiu najbardziej interesująco zapowiadają się premiery „Fidelio” Beethovena i „Orfeusza i Eurydyki” Glucka, Poznań z kolei chce przyciągnąć melomanów dawno nie wystawianymi w Polsce „Śpiewakami norymberskimi” Wagnera oraz takimi spektaklami jak „Rigoletto” Verdiego czy „Napój miłosny” Donizettiego.

Sezon 2017/2018 we Wrocławiu zainaugurowany zostanie wznowieniem „Borysa Godunowa” Musorgskiego z udziałem Mikhaila Kazakova, natomiast pierwszą premierową produkcją będzie „Fidelio” Beethovena, spektakl zrealizowany we współpracy ze Słoweńską Operą Narodową w Lublanie (14.10).

W koprodukcji z Operą Lwowską przygotowywane jest przedstawienie „Krakowiacy i Górale” Stefaniego, którego premiera zaplanowana jest na 11 listopada.

Z kolei w dniach 25 listopada – 3 grudnia odbędzie się Festiwal Oper Współczesnych, podczas którego wystawione będą dwa nowe spektakle – „Immanuel Kant” Możdżera oraz balet „Eufolia / Ambulo” w choreografii Jacka Przybyłowskiego i Jacka Tyskiego do muzyki Kilara, Góreckiego i Andriessena.

W grudniu odbędzie się koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego oraz premierowe przedstawienia „Orfeusza i Eurydyki” Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz „Kandyd” Bernsteina w inscenizacji Hanny Marasz.

W 2018 roku Opera Wrocławska zaprasza na wersję koncertową pierwszej opery Verdiego – „Oberto, il conte di San Bonifacio” (2.02), balet „Romeo i Julia” Prokofieva (2.03), „I Capuleti e i Montecchi” Belliniego (23.03) i „Via Crusis” autorstwa obsypanego w tym roku Fryderykami kompozytora, Pawła Łukaszewskiego.

Przygotowywana jest również pierwsza w Polsce inscenizacja „Małego Księcia” Portman. 11 maja zobaczymy spektakl „Chopin / Karłowicz / Penderecki”, a 25 maja odbędzie się premiera przygotowywanego w koprodukcji z Operą w Lipsku „Zakaz miłości” Wagnera. Sezon zakończy superwidowisko, którym w przyszłym roku będzie „Nabucco” Verdiego.

W Poznaniu plany na kolejny sezon również przedstawiają się ambitnie. Na otwarcie przewidziana jest premiera „Rigoletto” Verdiego, w grudniu wystawiona będzie natomiast „Legenda Bałtyku” Nowowiejskiego pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego i w reżyserii Roberta Bondary. W marcu 2018 roku po raz pierwszy od wielu lat na polskiej scenie pojawią się „Śpiewacy norymberscy” Wagnera w reżyserii Michaela Sturma. Honorowy patronat nad spektaklem objął ambasador Niemiec. Na maj Teatr Wielki w Poznaniu przygotowuje nieco lżejszy repertuar – zaplanowana jest wtedy premiera „Napoju miłosnego” Donizettiego. W czerwcu obejrzeć będzie z kolei można spektakl baletowy „Troja / Trojan”, a także „Jawnutę” Stanisława Moniuszki.

O autorze