Sonya Yoncheva i Piotr Beczała śpiewakami roku Opus Klassik

0

Wczoraj poznaliśmy nazwiska laureatów nagród niemieckiego przemysłu muzycznego OPUS KLASSIK. W kategorii „najlepszy śpiewak roku” zwyciężył Piotr Beczała, uhonorowany za album „Vincerò!”.

OPUS KLASSIK ustanowione zostały w miejsce ECHO KLASSIK, które należały do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Europie. Nagroda ECHO została zlikwidowana po antysemickim skandalu, jaki w 2018 roku wywołało przyznanie jej raperom Kollegah i Farid Bang za album, na którym znalazły się teksty nawiązujące do Holocaustu. 

Piotr Beczała triumfował już w kategorii „śpiewak roku” w roku 2014. W 2019 roku jako „młody artysta roku” doceniony został Jakub Józef Orliński, a rok później nagranie DVD „Rodelindy” z jego udziałem otrzymało nagrodę w kategorii „najlepsze nagranie opery XVII/XVIII-wiecznej”.

Jakub Józef Oliński jako Unulfo w spektaklu „Rodelinda” Händla, Opéra de Lille, fot. Simon Gosselin

W tegorocznej edycji „śpiewaczką roku” została ogłoszona Sonya Yoncheva za album „Rebirth”. Najlepsze nagranie opery XIX-wiecznej to „Otello” Verdiego pod batutą Antonia Pappano, z Jonasem Kaufmannem w tytułowej roli. W kategorii „młody artysta roku” najlepsza okazała się Fatma Said, a jako dyrygent roku statuetkę otrzyma Marc Albrecht.

Tegoroczna gala przyznania nagród zaplanowana jest na 10 października w Konzerthaus Berlin. W transmitowanym przez telewizję ZDV koncercie wystąpią wówczas laureaci, tj. Sonya Yoncheva, Piotr Beczala, Daniel Hope, Daniil Trifonov, Fatma Said, Martin Fröst, Lucienne Renaudin Vary, Pablo Ferrández i Ragnhild Hemsing.

O autorze