Sławomir Naborczyk zwycięzcą Wielkiego Turnieju Tenorów

5

Zwycięzcą 21. Wielkiego Turnieju Tenorów organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie został Sławomir Naborczyk (Polska) otrzymując od publiczności 549 róż oraz nagrodę główną w wysokości 20 tysięcy złotych. Laureat konkursu wykonał „Vesti la giubba” – arię Cania z I aktu opery „Pajace” Ruggera Leoncavalla oraz Core 'ngrato – romans neapolitański Salvatora Cardilla i pokonał siedmiu konkurentów z całego świata: Giorgiego Davitadze z Gruzji, Mihaila Mihaylova z Bułgarii, Emila Pavlova z Bułgarii, Matthew Pea z USA, Marka Serdiuka z Ukrainy, José Alberto Teixeira e Sousa z Portugalii i Łukasza Załęskiego z Polski.

Sławomir Naborczyk, fot. Opera na Zamku w Szczecinie

W słowie wstępnym do programu Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel napisał między innymi: „W czasie przygotowań do Wielkiego Turnieju Tenorów przypomniał mi się film Miloša Formana Amadeusz o rywalizacji pomiędzy genialnym Mozartem i człowiekiem, który zazdrościł mu nieziemskiego talentu – nadwornym kompozytorem Józefa II Antonim Salierim. Takich „pojedynków” było więcej. W los artystów wpisana jest walka o piedestał. Startują w różnych konkursach, festiwalach. Dzięki turniejowi Opery na Zamku śpiewacy mogą zawojować międzynarodowe sceny. Jak pokazuje historia tego wydarzenia, niejednemu się udało. Przypomnę choćby sukcesy Teodora Ilincaia, Liparita Avetisyana, Pavla Petrova czy Sergiu Săplăcana”.

Sławomir Naborczyk pochodzi z Inowrocławia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie M. Moździerza i T. Szlenkiera oraz Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej przy Teatrze Narodowym w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów m.in. u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, I. Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego i L. Świdzińskiego. Debiutował w roku 2011 rolą Basilia w Weselu Figara podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także rolę Kowala w Krótkim życiu i tytułowego Studenta żebraka.

Artysta jest laureatem m. in. VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju (I nagroda i dwie specjalne), Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krakowie, III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. K. Jamróz w Busku-Zdroju i Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach, XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” w Warszawie. Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Warszawskiej Operze Kameralnej i Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva. W 2017 r. śpiewał rolę Abdalla w koncertowym wykonaniu Nabucca w Bremen.

Wielki Turniej Tenorów organizowany przez Operę na Zamku jest turniejem, który od 20 lat wychodzi do Państwa z gmachu teatru w malowniczy plener. Także i w tym roku tenorzy z całego świata zabrzmią pełnym głosem, w pięknym parku, w fantastycznej, odprężającej atmosferze zaprezentują nam arie z oper i operetek oraz pieśni neapolitańskie. Zwycięzcę wybiera publiczność, nagradzając swojego faworyta różą. Artysta, który zbierze ich najwięcej – zostaje pasowany na rycerza, jak przystało na zwyczaje Wielkiego Turnieju Tenorów.

 

O autorze