Sezon 2017/2018: Plejada gwiazd w Wiener Staatsoper

4

Wiener Staatsoper jest jednym z najbardziej prestiżowych teatrów operowych i często wybieranym kierunkiem podróży polskich melomanów. Również artyści, którzy należą do ścisłej światowej czołówki śpiewaków operowych, chętnie prezentują się przed wiedeńską publicznością. W nadchodzącym sezonie w stolicy Austrii zobaczyć można plejadę światowych gwiazd – w spektaklach wystąpią między innymi Anna Netrebko, Sonya Yoncheva, Kristine Opolais, Elina Garanca oraz Placido Domingo, Jonas Kaufmann, Dmitri Hvorostovsky, Juan Diego Florez, Roberto Alagna czy Pavol Breslik. Nie zabraknie również polskich solistów, którzy także zaliczają się do grona najbardziej rozchwytywanych wykonawców – na wiedeńskiej scenie wystąpią Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Tomasz Konieczny i Andrzej Dobber.

Sezon 2017/2018 w Operze Wiedeńskiej otworzy 4 października premiera „Gracza” Prokofiewa. Kolejnymi nowymi produkcjami będą „Lulu” Berga,  „Ariodante” Händla, „Dantons Tod” Gottfrieda von Einem,  „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa oraz „Wolny strzelec” Carla von Webera. Na najbardziej oczekiwaną premierę sezonu zapowiada się „Samson i Dalila” z Eliną Garancą oraz Robertem Alagna w tytułowych rolach.

Dodatkowo w repertuarze znajduje się ponad 40 tytułów operowych, z których wiele może poszczycić się obsadą złożoną ze znakomitych i rozpoznawalnych wykonawców. W listopadzie tego roku zobaczyć będzie można „Adrianę Lecouvreur” z Anną Netrebko i Piotrem Beczałą w rolach głównych. Tych dwoje śpiewaków występowało wspólnie na scenie niejednokrotnie, a ich głosy znakomicie się uzupełniają. Wybitny polski tenor wystąpi w Wiedniu ponownie w styczniu wcielając się w rolę Don Jose w „Carmen”. Annę Netrebko można będzie podziwiać z kolei również w „Trubadurze” Verdiego, który miał swoją premierę w lutym tego roku. W przyszłym sezonie rosyjskiej divie partnerować będą George Petean oraz Marcelo Alvarez.

Inna sceniczna para – Anja Harteros oraz Jonas Kaufmann pojawią się razem w „Andrea Chenier”, w której to operze zachwycili ostatnio swoim wykonaniem publiczność Bayerische Staatsoper.

Dmitri Hvorostovsky wystąpi w kolejnym wznowieniu „Balu maskowego”, „Otello” oraz „Rigoletto”. Walczący z ciężką chorobą śpiewak planuje od przyszłego sezonu wrócić do regularnego grania w spektaklach operowych – zapowiadany jest również jego udział w dwóch produkcjach Gran Teatre del Liceu w Barcelonie – „Balu maskowym” u boku Piotra Beczały oraz „Demonie”. Wiedeński „Otello” to przedstawienie, na które warto zwrócić uwagę nie tylko ze względu na to, że rolę Jago wykona wybitny rosyjski baryton – jako Desdemona wystąpi najsłynniejsza polska sopranistka Aleksandra Kurzak oraz jej mąż Roberto Alagna w tytułowej roli Otella. W „Rigoletto” Hvorostovsky wystąpi z kolei u boku Juana Diego Floreza.

Aleksandra Kurzak zaśpiewa również partię Liu w „Turandot” Pucciniego. Słynna polska solistka zadebiutuje w tej roli latem tego roku w Royal Opera House. Ciekawostką jest, że w spektaklach w Londynie i później w Wiedniu naszej gwieździe partnerować będą ci sami artyści – jako księżniczka Turandot w scenie pojawi się Lise Lindstrom, a w roli Calafa zaprezentuje się Roberto Alagna.

Andrzej Dobber pojawi się w „Chowańszczyźnie” Modesta Musorgskiego oraz jako Scarpia w „Tosce”. W „Eugeniuszu Onieginie” tytułową partię zaśpiewa Mariusz Kwiecień, a na scenie towarzyszyć mu będzie m.in. Rolando Villazon jako Leński. Villazon wystąpi również w „Fauście” Gounoda. Rolę Małgorzaty w tym spektaklu kreować będzie jedna z najbardziej rozchwytywanych obecnie sopranistek – Sonya Yoncheva. Inna będąca aktualnie na topie śpiewaczka – Kristine Opolais – wystąpi ponownie jako Cio-Cio-San w „Madamie Buttefly”.

W „Fidelio” Beethovena wystąpi kolejna polska gwiazda – Tomasz Konieczny. Konieczny, znany jako jeden z najlepszych interpretatorów ról wagnerowskich, wykonywać będzie również czołowe partie we wszystkich częściach dramatu muzycznego „Pierścień Nibelunga” Wagnera: „Złoto Renu” (Wotan), „Walkiria” (Wotan), „Zygfryd” (Wędrowiec) i „Zmierzch bogów” (Gunther).

Nazywany „królem opery” Placido Domingo pojawi się w kolejnej w swojej karierze przeznaczonej dla barytona roli – jako Giorgio Germont w „Traviacie”. Nieszczęśliwych kochanków zagrają w tym przedstawieniu Irina Lungu i Pavol Breslik. W drugiej obsadzie spektaklu jako Violetta Valery wystąpi Olga Peretyatko-Mariotti.

Lucę Pisaroniego będzie można zobaczyć  w „Kopciuszku” oraz „Włoszce w Algierze” Rossiniego, a także jako Leporello w „Don Giovannim”. Jego teść, znany amerykański baryton, wystąpi z kolei w tytułowej roli w operze „Simon Boccanegra” Verdiego. Partię Amelii zaśpiewa w tym spektaklu Marina Rebeka. Rene Pape pojawi się na scenie jako Sarastro w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.

Pełny repertuar można znaleźć na stronie internetowej Wiener Staatsoper: https://issuu.com/wienerstaatsoper/docs/sv_kern_2017_2018_kern?e=27106292/46831306

O autorze