Sezon 2017/2018: Mariusz Kwiecień w „Poławiaczach pereł” w Chicago

3

Lyric Opera of Chicago ogłosiła repertuar na sezon 2017/2018. Wystawionych zostanie 10 oper, w tym 6 nowych produkcji, m.in. „Walkiria” (druga, po stanowiącym wstęp „Złocie Renu”, część dramatu muzycznego Wagnera  „Pierścień Nibelunga”) i „Faust” Gounoda.

Otwarcie sezonu zaplanowane jest na 23 września premierą opery „Orfeusz i Eurydyka” Glucka w reżyserii Johna Neumeiera. Wystąpią Dimtry Korchak, Andriana Chuchman i Lauren Snouffer. Spektakl realizowany jest w koprodukcji z Joffrey Ballet.

W „Rigoletto” Verdiego wystawianym od 7 października do 3 listopada zaśpiewają Quinn Kelsey w partii tytułowej, Rosa Feola jako Gilda oraz Matthew Polenzani (Książe). Orkiestrę poprowadzi Marco Armiliato.

Kolejna premiera to „Walkiria” Wagnera (1-30 listopada), w której wystąpią Christine Goerke jako Brünhilde,  debiutująca rolą Sieglinde na deskach teatru w Chicago Elisabet Strid, Brandon Jovanovich jako Siegmund, Eric Owens jako Wotan, Tanja Ariane Baumgartner jako Fricka oraz kolejna debiutantka Ain Anger jako Hunding. Przedstawienie reżyseruje David Pountney, a orkiestrę poprowadzi sir Andrew Davis.

Na największy hit nowego sezonu ze względu na obsadę zapowiada się premiera „Poławiaczy pereł” Bizeta (spektakle 19 listopada – 10 grudnia), w której udział potwierdziły gwiazdy – Mathhew Polenzani jako Nadir, Mariusz Kwiecień w roli Zurgi i Marina Rebeka jako Leila. Po głośnej realizacji tego dzieła w Metropolitan Opera, która zachwyciła krytyków i publiczność, opera ta przeżywa swój renesans. W Chicago publiczność zobaczy mieniący się kolorami spektakl przygotowany we współpracy z brytyjską projektantką mody Zandrą Rhodes. Reżyseruje Andrew Sinlair, a za pulpitem dyrygenckim stanie sir Andrew Davis.

Jako reżyser w Lyric Opera zadebiutuje Rob Kerley nową inscenizacją „Turandot” Pucciniego. Premiera spektaklu odbędzie się 5 grudnia, a do współpracy zaproszono Amber Wagner jako tytułową Turandot oraz śpiewaków takich jak Stefano La Colla (po raz pierwszy w Chicago), Maria Agresta oraz Andrea Silvestrelli.

Przedstawienia opery „Purytanie” Belliniego w reżyserii Erica Einhorna zaplanowane są na luty 2018 roku. Orkiestrą dyrygować będzie Enrique Mazolla. Główne partie zaśpiewają Albina Shagimuratova jako Elvira oraz Lawrence Brownlee jako jej kochanek Arturo. Wystawianą w Chicago inscenizację wcześniej można było zobaczyć w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

John Cox i wyreżyserowane przez niego „Cosi fan tutte” Mozarta przenoszą akcję tej opery komicznej w czasy I wojny światowej. W obsadzie m.in. Ana María Martinez, Marianne Crebass, Antonio Poli, Joshua Hopkins. Zaplanowano 8 spektakli, począwszy od 17 lutego.

Tenor Benjamin Bernheim po raz pierwszy wystąpi na deskach Lyric Opera w tytułowej roli w „Fauście” Gounoda. Partię Małgorzaty wykonają alternatywnie Erin Wall i  Ana María Martinez. Spektakl zostanie zrealizowany przez Kevina Newbury, a kierownictwo muzyczne nad nim objął Emmanuel Villaume. Przedstawienia od 3 do 21 marca.

W marcu 2018 roku w Chicago’s Athenaeum Theatre zobaczyć będzie można również operę „Fellow Travelers” Gregory Spearsa w reżyserii Kevina Newbury. Dzieło porusza tematykę maccartyzmu oraz homoseksualizmu w Waszyngtonie lat 50.

Rock opera „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyd Webbera będzie wystawiana po raz pierwszy w Chicago. Zaplanowano aż 25 przedstawień w terminie 27 kwietnia – 20 maja. Spektakl w reżyserii Timothy’ego Shadera jest adaptacją produkcji The Regent’s Park Theatre w Londynie.

Z pozostałych wydarzeń, które odbędą się w Lyric Opera of Chicago, warto zwrócić uwagę na recital Piotra Beczały w terminie 25 lutego 2018 roku.

O autorze