Rusza nowy sezon transmisji z Metropolitan Opera

5

NAZYWOWKINACH.PL zaprasza publiczność w całej Polsce na nowy sezon 2018–19 transmisji i retransmisji oper, baletów, koncertów i sztuk teatralnych w kinach.

Dzięki transmisjom satelitarnym z najlepszych oper i teatrów dramatycznych publiczność zgromadzona w kinach, często również w niewielkich ośrodkach miejskich, może uczestniczyć w najwspanialszych wydarzeniach kulturalnych z całego świata. Przekaz w najlepszej jakości obrazu i dźwięku oraz dodatkowe reportaże zza kulis i rozmowy z artystami, przeprowadzane tuż po zejściu ze sceny, powodują, że transmisje są atrakcją zarówno dla znawców opery, baletu czy teatru, jak i dla szerokiej publiczności, która stawia dopiero pierwsze kroki w stronę sztuki. Każdy z cykli jest przez przygotowującą go instytucję układany tak, aby zaprezentować charakterystyczne dla danej sceny dzieła i gwiazdorskie obsady. „Prezentujemy diamenty najwyższej próby” – mówi Bartłomiej Majchrzak, dyrektor nazywowkinach.pl.

Polacy wprost z Nowego Jorku

Już 6 października rozpocznie się 13. sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD”. Otworzy go transmisja sztandarowego spektaklu Met – „Aïdy” Verdiego z Anną Netrebko w roli tytułowej. Nadchodzący sezon transmisji z The Metropolitan Opera będzie dla polskiej widowni szczególny, wystąpi bowiem w nim już po raz kolejny dwoje polskich artystów: Aleksandra Kurzak (po raz pierwszy w spektaklu transmitowanym do kin) i Piotr Beczała, który zaśpiewa, wraz z Anną Netrebko, w nowej inscenizacji „Adriany Lecouvreur” Cilèi. „Cieszę się, że przez te wszystkie lata tyle kin w Polsce transmituje nasze spektakle z Met” – mówi Piotr Beczała, który pojawia się w cyklu regularnie. – „Widzimy się 12 stycznia” – anonsuje. Aleksandra Kurzak wystąpi natomiast 2 lutego jako Micaëla u boku swojego męża Roberta Alagny w „Carmen” Bizeta.

Gwiazdy w każdym spektaklu

Nie koniec na tym. W obsadach transmitowanych spektakli znalazły się największe gwiazdy światowej wokalistyki, jak Jonas Kaufmann, który zaśpiewa w „Dziewczynie z Dzikiego Zachodu”, Pretty Yende i Javier Camarena w „Córce pułku”, czy Diana Damrau i Juan Diego Flórez w „La traviacie”. Wśród dziesięciu spektakli, które Met przygotowała na ten sezon, znajdą się cztery nowe inscenizacje: „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa z Elīną Garančą i Robertem Alagną, oparta na filmie Hitchcocka „Marnie” Nica Muhly’ego, „La traviata” pod batutą nowego szefa artystycznego Met Yannicka Nézet-Séguina i „Adriana Lecouvreur”. Widzowie transmisji na całym świecie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć na wielkim ekranie XX-wieczne arcydzieło Francisa Poulenca – „Dialogi karmelitanek” oraz, już po raz kolejny, „Walkirię” Richarda Wagnera.

Harmonogram

06.10.2018, 18:55 Giuseppe Verdi „AIDA”
20.10.2018, 18:55 PREMIERA SEZONU Camille Saint-Saëns „SAMSON I DALILA”
27.10.2018, 18:55 [CEST] Giacomo Puccini „DZIEWCZYNA Z DZIKIEGO ZACHODU”
10.11.2018, 18.55 PREMIERA SEZONU / PO RAZ PIERWSZY W MET Nico Muhly „MARNIE”
15.12.2018, 18:55 PREMIERA SEZONU Giuseppe Verdi „LA TRAVIATA”
12.01.2019, 18:55 PREMIERA SEZONU Francesco Cilèa „ADRIANA LECOUVREUR”
02.02.2019, 18:55 Georges Bizet „CARMEN”
02.03.2019, 18:55 Gaetano Donizetti „CÓRKA PUŁKU”
30.03.2019, 17:00 Richard Wagner „WALKIRIA”
11.05.2019, 18:00 PO RAZ PIERWSZY W HD Francis Poulenc „DIALOGI KARMELITANEK”

Dodatkowa propozycja teatralna: Szekspir na trzy sposoby

Najbliższe miesiące w cyklu „National Theatre Live” upłyną głównie pod znakiem Szekspira, ale nie tylko. 6 grudnia do kin transmitowany będzie z Londynu spektakl „Antoniusza i Kleopatry” z Ralphem Fiennesem i Sophie Okonedo, a wcześniej, w listopadzie, „Szaleństwo króla Jerzego” Alana Bennetta z Markiem Gatissem. Na przełom starego i nowego roku zaplanowano pokazy nowej sztuki Alana Bennetta „Alleluja!”, którą „Telegraph” nazwał pochwałą humanizmu. Ponadto w ramach retransmisji na ekranach kin gościć będą spektakle „Makbeta” w post apokaliptycznej, jak pisał „Dziennik Teatralny”, wizji Rufusa Norrisa z Rorym Kinnearem i Anne-Marie Duff i „pełnego zaskakujących pomysłów inscenizacyjnych” „Juliusza Cezara” z Michelle Fairley i Benem Whishawem. Publiczność zobaczy także powtórki „Frankensteina” z Benedictem Cumberbatchem i Jonnym Lee Millerem.

O autorze