„Rusałka” z Opery Nova na DVD

5

Opera Nova wprowadza do sprzedaży nagranie DVD opery „Rusałka” Antonina Dvořáka, które zostało wydane z okazji 60. sezonu artystycznego bydgoskiej sceny operowej. Płyta sprzedawana będzie od 14 lutego br. w Dziale Obsługi Widzów, kasie biletowej oraz we foyer podczas spektakli w cenie 50 zł.

Rejestracja spektaklu obyła się latem 2015 roku. Za nagranie odpowiada firma DUX, która wydała wcześniej nagrodzoną „Złotym Orfeuszem” DVD z innym spektaklem Opery Nova – operą Paderewskiego „Manru”. Wydawnictwo kieruje płytę do sprzedaży także w sieci salonów EMPIK.

W partiach solowych wystąpili: Magdalena Polkowska (Rusałka), Tadeusz Szlenkier (Książę),Jacek Greszta (Wodnik), Darina Gapicz (Jeżibaba), Katarzyna Nowak-Stańczyk (Obca Księżniczka), Pavlo Tolstoy (Leśniczy), Victoria Vatutina (Kuchcik). Orkiestrą Opery Nova dyryguje Maciej Figas.

„Rusałka” to najdoskonalsze romantyczne dzieło operowe czeskiego kompozytora , baśń muzyczna sięgająca po bogaty język harmoniczny, w celu ukazania wieczności i przemijalności, nieśmiertelności i nietrwałości, zmysłowości i intymności.

Liryczna opowieść o Rusałce w Operze Nova przenosi widzów… do XIX– wiecznej Bydgoszczy, gdzie wśród rozpoznawalnych elementów architektonicznych miasta toczy się tragiczna historia uczucia łączącego mieszkańców dwóch światów: wodnego i ziemskiego.W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz rzeki Brdy – przy starych śluzach, na słynnym moście w sercu miasta , Rusałka wiedzie subtelny dialog z dalekim księżycem. W pobliżu wody i zamieszkujących ją Wodnika i nimf , na nadbrzeżu żyją leśne driady, zaś na  moście spaceruje- nieświadomy ich obecności – tłum strojnie odzianych mieszczan. Realizatorom udało się zachować wyrazistość postaci, urok fantastycznej ballady, przy odwoływaniu się do malarstwa prerafaelitów i kreowaniu nastroju letniej nocy – mgieł unoszących się nad wodą, wszechobecnego księżyca – cichego świadka miłości niemożliwej. To właśnie zawieszony nad mostem miesiąc jest adresatem najpiękniejszej bodaj arii w całej literaturze operowej słowiańskich kompozytorów. Wspaniały teatr w operze z użyciem wielkich scenicznych „rekwizytów” w skali 1:1: repliki przęsła XIX-wiecznego  mostu , starego wagonu tramwajowego, fontanny…

Reżyser, Kristina Wuss, sięgnęła po bogatą symbolikę, aby oddać to, co wieczne i to, co ulotne….

Libretto Jaroslava Kvapila czerpie z kilku  opowieści o syrenach, rusałkach, ze starofrancuskiego podania o Meluzynie zakochanej w rycerzu i z baśni J. Ch. Andersena „Mała syrenka”. Subtelna, pięknie zinstrumentalizowana muzyka Dvořáka czyni z „Rusałki” jedną z najpopularniejszych czeskich oper.

(na podstawie informacji prasowej)

O autorze