Rozpoczyna się setna edycja słynnego Festiwalu Arena di Verona

0

Na deskach starożytnego teatru Arena di Verona rozpoczyna się dziś setna edycja słynnego, letniego festiwalu operowego. To największe wydarzenie tego typu, które odbywa się na wolnym powietrzu.

Jubileuszową edycję festiwalu zainauguruje „Aida” Verdiego w nowej inscenizacji Stefano Pody. Tytuł ten wybrano nieprzypadkowo – historia festiwalu sięga 1913 roku, kiedy to w ruinach amfiteatru zbudowanego jeszcze za czasów Chrystusa postanowiono wystawić „Aidę” z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora. Wśród publiczności znaleźli się wówczas goście z całego świata – Amerykanie, Argentyńczycy, Rosjanie i Niemcy, nie zabrakło również znanych osobistości takich jak Giacomo Puccini, Arrigo Boito, Pietro Mascagni i Franz Kafka.

Od 1936 roku tradycję organizowania corocznej imprezy kontynuuje Fondazione Arena di Verona. Została ona przerwana jedynie przez dwie wojny światowe i pandemię koronawirusa. W trakcie wielu lat trwania festiwalu w Weronie występowały największe gwiazdy opery – Maria Callas, Luciano Pavarotti, José Carreras, Renata Tebaldi czy Montserrat Caballé.

Tego lata pokazanych zostanie 8 tytułów operowych – „Aida” Verdiego, „Carmen” Bizeta, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, „Rigoletto” Verdiego, „Traviata” Verdiego, „Nabucco” Verdiego, „Tosca” Pucciniego, „Madama Buttefly” Pucciniego oraz wydarzenia specjalne, takie jak m.in. koncerty Jonasa Kaufmanna, Placido Domingo i Juana Diega Flóreza.

W rozpoczynającej festiwal „Aidzie” wystąpią Anna Netrebko (Aida), Yusif Eyvazov (Radames), Olesya Petrova (Amneris), Michele Pertusi (Ramfis) i Roman Burdenko (Amonasro). Orkiestrę poprowadzi Marco Armiliato. Spektakl transmitowany będzie na żywo we włoskiej telewizji na kanałach Rai1 oraz Rai Cultura.

Ubiegłoroczna edycja festiwalu upłynęła pod znakiem skandalu z udziałem Anny Netrebko, która stała się obiektem krytyki po tym jak opublikowała na Instagramie zdjęcia w pełnej charakteryzacji do poprzedniej produkcji „Aidy”, na których było widać stosowanie przez realizatorów makijażu typu blackface.

Opócz Netrebko, Kaufmanna, Domingo i Floreza na scenie amfiteatru stanie w trakcie letnich miesięcy cała plejada pierwszoligowych śpiewaków – m.in. Roberto Alagna, Juan Diego Flórez, Sonya Yoncheva, Lisette Oropesa, Anna Pirozzi, Ludovic Tézier, Vittorio Grigolo, Luca Salsi, Erwin Schrott, Nadine Sierra, Asmik Grigorian.

Nie zabraknie również polskich sław – po raz pierwszy na Arena di Verona zaśpiewa Piotr Beczała (4 sierpnia w „Rigoletcie” i 11 sierpnia w „Carmen”). Artur Ruciński wcielać się będzie w Germonta w „Traviacie” (19 sierpnia), a Aleksandra Kurzak pojawi się na scenie jako tytułowa Tosca (29 lipca) i Madama Butterfly (12 sierpnia) Stałym gościem festiwalu jest Rafał Siwek, który wystąpi w „Aidzie” (9, 16, 21 lipca, 18,23 sierpnia, 3, 8 września) oraz „Nabucco” (3, 17 sierpnia).

O autorze