Royal Opera House planuje wprowadzenie tanich biletów bez miejsca siedzącego

5

Royal Opera House w Londynie – jeden z najbardziej renomowanych teatrów operowych na świecie, planuje od 2020 roku włączyć do bieżącego repertuaru przedstawienia, na które dostępne będą tanie bilety bez przypisanego miejsca siedzącego.

Nowy dyrektor artystyczny ROH Oliver Mears chce w ten sposób zaimplementować do teatru rozwiązanie stosowane podczas popularnych koncertów muzyki klasycznej BBC Proms w Royal Albert Hall, podczas których na poziomie sceny nie ma miejsc siedzących, a publiczność stoi lub siedzi na podłodze.

W Royal Opera House podobna idea funkcjonowała przez około dwadzieścia lat, od połowy lat 70., gdy już za trzy funty można było kupić bilet z możliwością siedzenia bezpośrednio przy scenie.

– Istnieje wiele błędnych wyobrażeń o operze – że jest bardzo formalna, bardzo sztywna. Oczywiście, ludzie lubią się elegancko ubrać i to może być częścią wydarzenia dla nich, ale nikt nie powinien czuć się do tego przymuszany – tłumaczył w rozmowie z dziennikiem „The Telegraph” Mears.

Nowy dyrektor liczy na to, że tanie bilety, które mogą kosztować nawet jedynie dziesięć funtów spowodują, że opera przestanie być postrzegana jako rozrywka jedynie dla elit i przyciągną do teatru zupełnie nowych widzów, którzy wcześniej nie przychodzili na spektakle operowe.

Według planów, specjalne przedstawienia miałyby odbywać się dzień po dniu podczas jednego wybranego tygodnia w sezonie. Wszystkie znajdujące się na poziomie sceny siedzenia wykręcano by i usuwano z sali, by utworzyć wielką, otwartą przestrzeń dla widzów.

O autorze