Rafał Siwek otwiera sezon w moskiewskim Teatrze Bolszoj

4

Rafał Siwek wystąpi 12 i 14 września w roli tytułowej w operze „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego na deskach Teatru Bolszoj. Spektakle otwierają nowy sezon artystyczny moskiewskiej sceny.

Polski bas z powodzeniem występował już na scenie Bolszoj w partii Filipa II w „Don Carlosie” Giuseppe Verdiego, w roli księcia Halickiego w „Kniaziu Igorze” Aleksandra Borodina oraz w koncertowym wykonaniu opery „Pskowianka” Rimskiego-Korsakowa jako car Iwan Groźny. Teraz przyjdzie mu zmierzyć się z kolejną rolą cara, jedną z najważniejszych w rosyjskiej literaturze operowej – Borysa Godunowa. Artysta wystąpi w inscenizacji z 1948 roku, w której w rolę tytułową wcielali się m.in.: Iwan Pietrow, Nikołaj Giaurow, Jerome Hines, FerrucioFurlanettoczy Jewgienij Nesterenko.

Rafał Siwek należy do światowej czołówki śpiewaków operowych. Debiutował w 2000 roku w partii Ferrandaw „Trubadurze” na scenie Opery Wrocławskiej, a następnie na stołecznych scenach Warszawskiej Opery Kameralnej i Opery Narodowej jako Gremin w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego publiczność podziwiała go m.in. jako Zachariasza w „Nabucco”, Timura w „Turandot”, Sarastra w „Czarodziejskim flecie”, Komandora w „Don Giovannim”, Rajmunda w „Łucji z Lammermoor”, Filipa II w „Don Carlosie” oraz w partiach Zbigniewa w „Strasznym dworze” i Stolnika w „Halce” Stanisława Moniuszki.

W 2005 roku artysta został zaproszony przez Zubina Mehtę do udziału w wykonaniu Requiem Verdiego w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, wystąpił również razem z Placido Domingo w koncerowym wykonaniu „Walkirii” Wagnera i nagraniu płytowym opery „Edgar” Pucciniego. Zaowocowało to zaproszeniami do teatrów operowych w całej Europie. Obecnie Siwek występuje z powodzeniem na najważniejszych scenach i estradach, m.in.: w Paryżu, Berlinie, Monachium, Mediolanie, Neapolu, Rzymie, Weronie, Rio de Janeiro,Tokio, Turynie czy Amsterdamie, gdzie zasłynął jako wykonawca ról Verdiowskich.

O autorze