Rafał Siwek jako Borys Godunow w Poznaniu

4

Rafał Siwek odniósł ostatnio duży sukces występując sześciokrotnie w roli Heinricha der Voglera w „Lohengrinie” Wagnera w Opéra National de Paris. W tej samej produkcji paryska publiczność mogła podziwiać megagwiazdę scen operowych Jonasa Kaufmanna czy znanego polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego. Znakomity polski bas wystąpi w Polsce w dwóch spektaklach „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego, które odbędą się 9 i 11 marca w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

„Borys Godunow” jest najbardziej znaną operą Musorgskiego i zajmuje wyjątkowe miejsce w muzyce rosyjskiej. To muzyczna opowieść o Rosji z przełomu XVI i XVII wieku, a zarazem oparta na faktach refleksja nad konsekwencjami władzy zdobytej za wszelką cenę. Debiutujący w operze reżyser Iwan Wyrypajew zaproponował bardzo prostą i oszczędną inscenizację, w której zmienność losu tytułowego bohatera wyraża się głównie w przemianie stroju. Dla reżysera idée fixe stał się problem grzechu i winy, zbrodni i pokuty w kontekście prawosławnej kultury i religii. Dzięki scenografii podkreślającej przede wszystkim słowo i muzykę, tekst wybrzmiewa w pełni, a prawdziwy dramat rozgrywa się wyłącznie pomiędzy bohaterami. Realizacja, choć zachwyca pięknem i grą świateł, daleka jest od tradycyjnego myślenia o arcydziele Musorgskiego. Reżyser celowo nawiązuje dialog z bogatą tradycją wystawiania „Borysa Godunowa”, by podkreślić uniwersalne przesłanie jednej z najwspanialszych rosyjskich oper romantycznych.

Premiera przedstawienia miała miejsce w czerwcu zeszłego roku. Produkcja została dobrze przyjęta przez publiczność i krytyków i zaliczana jest do najbardziej udanych w 2016 roku. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Gabriel Chmura. W obsadzie będzie można zobaczyć dodatkowo m.in. Katarzynę Włodarczyk, Monikę Mych – Nowicką, Olgę Maroszek, Karola Bochańskiego i Jerzego Mechlińskiego.

Rafał Siwek uznawany jest za jednego z najlepszych interpretatorów ról verdiowskich. W tym miesiącu wystąpi jeszcze jako Philip II w „Don Carlo” w Teatrze Bolszoj w Moskwie, a później w „Rigoletto” w De Nationale Opera w Amsterdamie. Polscy widzowie mogli ostatnio zobaczyć artystę, gdy wcielał się w rolę Sarastro w premierowym przedstawieniu „Czarodziejskiego fletu” Mozarta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

O autorze