Rafał Siwek i Placido Domingo w spektaklu Teatro Massimo w Palermo

0

Już dziś, 23 lutego, polski bas Rafał Siwek wcieli się w postać Jacopa Fiesca w operze „Simon Boccanegra” Giuseppe Verdiego. Artysta wystąpi na scenie Teatro Massimo w Palermo u boku legendarnego Placido Domingo, który  wykonuje rolę tytułową. Ponad 80-letni śpiewak barytonową partią Boccanegry debiutuje na najsłynniejszej scenie Sycylii. Produkcja przygotowana pierwotnie dla Teatro Regio w Turynie pojawiła się na scenie w Palermo pod batutą Francesca Ivana Ciampy. Za reżyserię, scenografię i kostiumy odpowiada Sylvano Bussotti.

Rafał Siwek miał już okazję wykonywać partię Fiesca w koncertowym wykonaniu „Simona Boccanegry” w słynnej sali Concertgebouw w Amsterdamie w 2017 roku, gdzie zebrał znakomite recenzje. Polski bas występował już również z Placido Domingo, teraz jednak pierwszy raz staną razem na scenie w spektaklu operowym.

Siwek należy do światowej czołówki basów, wykonujących partie z głównie z XIX i XX-wiecznego repertuaru operowego oraz oratoryjno-kantatowego (basso cantante). Występuje na najważniejszych scenach i estradach świata współpracując z najlepszymi dyrygentami i reżyserami. Rafał Siwek występuje na większości najważniejszych scen operowych i estrad koncertowych. Śpiewa na scenach niemieckich (Staatsoper Unter den Linden i Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachim, Staatsoper w Hamburgu), francuskich (Opera Bastille i Thėâtre du Chatelet w Paryżu, Opera w Nicei, Opéra de Lille), rosyjskich (Teatr Bolszoj i sala koncertowa im. Czajkowskiego w Moskwie, Teatr Maryjski z Sankt-Petersburgu), w Teatro Real w Madrycie, La Monnaie w Brukseli, Opernhaus w Zurychu, New National Theatre w Tokio, Dutch National Opera i Concertgebouw w Amsterdamie, Israeli Opera w Tel Awiwie, Greek National Opera w Atenach, Théâtres de la Ville de Luxembourg, estradach Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Accademia del Maggio Musicale Fiorentino i Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji. Śpiewał na wszystkich scenach operowych Włoch, z Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro San Carlo w Neapolu i Operą Rzymską na czele.

O autorze