Radiowe transmisje z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth

3

Dramat muzyczny „Tristan i Izolda” Wagnera otwiera dziś tegoroczny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. Transmisję wydarzenia można śledzić w Programie 2 Polskiego Radia od godziny 15.45.

Odbywający się od 1876 roku Festiwal Wagnerowski w Bayreuth jest jednym z najważniejszych operowych wydarzeń na świecie. Organizowana przez spadkobierców Richarda Wagnera monograficzna impreza wywołuje zawsze burzliwe dyskusje na tematy dotyczące nie tylko muzycznej interpretacji, ale także warstwy wizualnej, reżyserii i scenografii prezentowanych tam spektakli. Co roku festiwalowe wydarzenia transmitowane są w radiowej Dwójce.

Z pewnością najbardziej oczekiwane przez polskich słuchaczy będą transmisje przedstawień, w których wystąpi Tomasz Konieczny. Podczas tegorocznej edycji festiwalu, wybitny polski bas-baryton zaśpiewa w dwóch premierowych produkcjach – „Walkirii” (1 sierpnia) oraz „Zygfrydzie” (3 sierpnia).

Dzisiejsze otwarcie prestiżowej imprezy poprzedziły oskarżenia o seksizm. Dyrektor festiwalu Katharina Wagner potwierdziła, że sama doświadczyła jego przejawów, ale wiedziała jak się bronić. Dyrektor muzyczny festiwalu Christian Thielemann oskarżany jest z kolei o to, że krzyczy i obraża współpracujących z nim muzyków. Artysta zaprzecza doniesieniom, a władze festiwalu badają sprawę.

O autorze