Premiera „Rozwodu Figara” w Poznaniu

0

Premiera opery „Rozwód Figara” Eleny Langer w reżyserii Davida Pountney’a zaplanowana jest na 17 lutego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Spektakl jest kontynuacją losów sługi hrabiego Almavivy – Figara, znanego z oper „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusa Mozarta i „Cyrulik sewilski” Gioacchino Rossiniego. Libretto powstało na podstawie sztuk „Występna matka” Pierre’a Beaumarchais i „Rozwód Figara” Odona von Horvartha.

„Ta opera jest autonomiczna, ale oczywiście nie zaszkodzi, jeśli widz będzie kojarzył historię i postacie z „Cyrulika sewilskiego” i „Wesela Figara”” – powiedział na konferencji prasowej reżyser i autor libretta David Pountney. Wyjaśnił, że w pracy nad spektaklem interesowało go ukazanie dalszych losów bohaterów „Wesela Figara” w obliczu rewolucji i ich zachowania pod naciskiem innych osób.

„Powoduje to zajęcie bardzo różnych postaw: niektórzy okazują się bardzo mocni, inni – bardzo słabi. Zależało mi na skoncentrowaniu się na tym, w jaki sposób bohaterowie zachowują się w sytuacji wygnania, kiedy są poddani różnym zakulisowym działaniom służb specjalnych. Gdy nie wiadomo czy będą mieli gdzie i za co żyć” – powiedział Pountney. Reżyser przyznał, że „Rozwód Figara” należy potraktować jako raczej gorzką komedię.

Pountney odniósł się również do współpracy z rosyjską kompozytorką Eleną Langer: „Elena wykazała się wielkimi zdolnościami, jeśli chodzi o pisanie muzyki z myślą o elemencie dramatycznym, teatralnym. Bardzo istotna była tutaj kwestia charakteryzowania postaci przy pomocy muzyki. Udało jej się wzbudzić w widzach emocje” – ocenił.

Główną rolę w spektaklu powierzono Alanowi Oke, dla którego specjalnie powstała postać Majora. „To jest wysłannik tajnych służb, który będzie próbował zaszkodzić hrabiowskiej rodzinie. Będzie używał różnych metod by ją szantażować, będzie próbował nakłaniać hrabiego do hazardu, podkładać tajemnicze listy i puszczać informacje o nieślubnych dzieciach i zdradach” – powiedziała Magdalena Kajszczak z Teatru Wielkiego.

W roli Harbiny wystąpi Magdalena Nowacka, Hrabiego zagra Stanisław Kuflyuk, a jako Figaro zobaczymy Roberta Gierlacha.

Opera w dwóch aktach „Rozwód Figara” swoją prapremierę miała w lutym 2016 r. w Walijskiej Operze Narodowej w Cardiff. Spektakl jest produkcją Walijskiej Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Genewie.

O autorze