Premiera „Romea i Julii” Gounoda w Operze Śląskiej w Bytomiu

5

W sobotę o godz. 18.00 Opera Śląska zaprezentuję premierę arcydzieła francuskiego romantyzmu – operę „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda. Wydarzenie zapowiada się na najciekawszy punkt w sezonie artystycznym bytomskiego teatru ze względu na to, że po raz pierwszy swoją inscenizację zaprezentuje w nim znany reżyser operowy i teatralny – Michał Znaniecki.

Premiera opery Gounoda opartej na tragicznej historii kochanków z Werony stanowi zwieńczenie obchodów jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego, które odbywały się równolegle w Krakowie i Chorzowie.

„Na pewno nie chciałem uwspółcześniać tej tragedii, do czego jesteśmy dziś przyzwyczajeni i co podoba się publiczności. Pomyślałem więc, że nie to będzie u mnie najistotniejsze, ale raczej sam Szekspir, czyli teatralność i teatr w teatrze. Kluczem do tej interpretacji jest wokalno-instrumentalny prolog, w którym chór śpiewa o tym, że opowie nam historię tragedii sprzed lat. Opera nie kończy się jednak epilogiem. Gounod chcąc skończyć swe dzieło wspólną modlitwą kochanków o przebaczenie do Boga, nie bardzo miał pomysł jak wrócić potem do chóru, który spektakl rozpoczynał. Ja wprowadzam ten zabieg scenicznie, że chór powraca. Są w nim nawet soliści grający takie postaci, które jak Tybalt czy Merkucjo, umarły w akcji. Myślę, że dramaturgicznie brakowało tej operze takiego zamknięcia” – tłumaczył reżyser w rozmowie z Mateuszem Borkowskim, autorem wydanej przez PWM książki „Złota klatka”, będącej zapisem obszernej rozmowy z Michałem Znanieckim.

Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Bassem Akiki – odnoszący wiele sukcesów na scenach krajowych i zagranicznych dyrygent młodego pokolenia. Główne partie wykonywać będą znakomici soliści: Ewa Majcherczyk, Ewelina Szybilska, Dorota Gibiec-Kurowska oraz Andrzej Lampert i Sang Jun Lee.

Kolejne przedstawienia: 22, 27, 28 i 29 października oraz 19 listopada. 13 listopada opera zostanie wystawiona w Teatrze Śląskim.

* – materiały prasowe organizatora

O autorze