Premiera nowego wydania książki „5000 wieczorów w Operze” Rudolfa Binga

0

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się dziś książka „5000 wieczorów w Operze” Rudolfa Binga. Wspomnienia legendarnego dyrektora Metropolitan Opera w Nowym Jorku w nowym, poszerzonym wydaniu pod redakcją Jacka Marczyńskiego trafiają po polskiego czytelnika dzięki STUDIO teatrgalerii.

„Książka jest wspaniale napisana, ma się wrażenie, że czyta się powieść sensacyjną. (…) Bing był wybitnym dyrektorem. Ale także prekursorem nowego sposobu zarządzania i myślenia o instytucji kultury. (…) Był pierwszym dyrektorem, który zatrudnił w Metropolitan Opera czarnoskórych solistów, ale zasłynął nie tylko z tego powodu. Przywiązywał ogromną wagę do wysokiego poziomu przedstawień” zauważa Roman Osadnik, dyrektor STUDIO. Redaktor Jacek Marczyński zaznacza, że „ta książka jest zaproszeniem czytelnika, by, zagłębiwszy się w jej lekturze, wszedł do najważniejszego teatru operowego na świecie, (…) do miejsc widzom niedostępnych

Książka Binga została wydana w USA w 1972 roku (w Polsce w 1982 roku przez Państwowy Instytut Wydawniczy), a jej nakład jest od wielu lat wyczerpany. Tytułowe wieczory symbolicznie podsumowują czas jaki Rudolf Bing spędził w MET. 22.letnia kariera Binga to 4170 przedstawień i 79 różnych oper. Bing w swoich wspomnieniach pokazuje funkcjonowanie opery „od środka”, z perspektywy managera dyrektora Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Bing opowiada również o swoich wcześniejszych doświadczeniach menedżerskich związanych z festiwalami w Europie, m. in.: Glyndebourne Opera Festival i Festiwalem Teatralnym w Edynburgu. Książka ma charakter wspomnieniowy, stanowi z jednej strony doskonałe źródło wiedzy historycznej o szczególnym okresie w dziejach najsłynniejszej amerykańskiej sceny operowej (lata 1950-1972), a z drugiej strony pokazuje pewne uniwersalne mechanizmy funkcjonowania instytucji operowych, które choć opisane 50. lat temu nie straciły na swej aktualności. Autorem polskiego przekładu jest Witold Kalinowski. 

Książka pod redakcją Jacka Marczyńskiego jest uzupełniona o dramatyczną historię ostatnich lat życia Sir Rudolfa oraz wzbogacona o polonika w historii i teraźniejszości Metropolitan Opera. W publikacji przypomniani zostaną wybitni polscy twórcy związani z Metropolitan Opera, m.in. reżyser Ryszard (Richard) Ordyński, dyrygenci Kazimierz Kord, Stanisław Skrowaczewski, bracia Reszkowie, Marcella Sembrich-Kochańska, Adam Didur oraz gwiazdy powojennych i współczesnych oper (m.in. Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Zdzisława Donat, Teresa Kubiak, Ewa Podleś, Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Artur Ruciński, Piotr Beczała, Tomasz Konieczny). 

Istotną częścią publikacji są także wywiady: z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, dyrektorem artystycznym i reżyserem TW-ON, Mariuszem Trelińskim i Romanem Osadnikiem, dyrektorem STUDIO. 

Dziś o godz. 19.00 w STUDIO odbędzie się spotkanie premierowe wokół książki z Jackiem Marczyńskim, Romanem Osadnikiem, Tomaszem Pasternakiem oraz prof. Ewą Łętowską. Prowadzenie: Katarzyna Sanocka. Podczas wieczoru odbędzie się koncert kameralny przygotowany przez Akademię Operową Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (Szymon Raczkowski – baryton, Justyna Khil – sopran, przy fortepianie: Rozalia Kierc). Wstęp wolny na wydarzenie. Książka w cenie 69 zł do kupienia na www.teatrstudio.pl. Podczas premierowego spotkania książka będzie dostępna w promocyjnej cenie: 59 zł.

O autorze