Premiera „Lohengrina” z Bayreuth na antenie Dwójki

0

Dziś o 15.30 w radiowej „Dwójce” transmisja „Lohengrina”, którego premierą w inscenizacji Yuvala Sharona rozpoczyna się Festiwal Wagnerowski w Bayreuth. W spektaklu wystąpią debiutujący na tym jednym z najbardziej renomowanych w skali światowej festiwalu Polacy – Piotr Beczała jako Lohengrin oraz Tomasz Konieczny jako Friedrich von Telramund.

Artyści śpiewali już razem w „Lohengrinie” w 2016 roku w Semperoper Dresden pod kierownictwem muzycznym Christiana Thielemanna, który odpowiada również za realizację otwarcia festiwalu na Zielonym Wzgórzu.

W Bayreuth partię Lohengrina początkowo miał zaśpiewać Roberto Alagna, ale na kilka tygodni przed premierą wycofał się z projektu i propozycję udziału w festiwalu przyjął Piotr Beczała.

Odbywający się od 1876 roku Festiwal Wagnerowski w Bayreuth to prawdziwa mekka miłośników muzyki Wagnera przyciągająca również wiele osobistości polityki i showbiznesu, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na czele. Impreza odbywa się w teatrze operowym, którego budowę zapoczątkował sam kompozytor, a organizacją festiwalu zajmują się od pokoleń członkowie rodziny Wagnerów.

W trakcie tegorocznej edycji poza „Lohengrinem” wystawione będą takie dzieła, jak „Parsifal”, „Tristan i Izolda”, „Śpiewacy norymberscy”, „Holender tułacz”, „Walkiria”

O autorze