Premiera „La Rondine” w Operze Śląskiej

0

29 maja w Operze Śląskiej odbędzie się premiera międzynarodowej koprodukcji „La Rondine – Jaskółki” Giacomo Pucciniego. Łukasz Goik, dyrektor bytomskiego teatru, podkreśla, że to niezwykłe wydarzenie, bowiem tytuł ten po raz pierwszy będzie wykonywany w Operze Śląskiej.

Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował Bruno Berger-Gorski i on także będzie czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska. Jego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, które tak silnie jest eksplorowane przez Pucciniego w dwóch ostatnich dziełach („Turandot” i „La Rondine”). Berger-Gorski nie analizuje tylko treści „Jaskółki”, skupia się także nad historią utworu i  biografią kompozytora: „Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu MIŁOŚCI. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. (…) „La Rondine” jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła”.

„Jaskółka” jest historią kurtyzany, która po spotkaniu młodego i nieświadomego studenta Ruggera ucieka od wygodnego życia, swojej „złotej paryskiej klatki”, by odnaleźć prawdziwe uczucie. W bytomskiej realizacji przenosimy historię „La Rondine” do czasów Grace Kelly. Akcja pierwszego aktu odbywa się w luksusowym hotelu, gdzie stoi fortepian, metafora sztuki i uczuć. Każdy z bohaterów opery jest w jakiś sposób związany z artystycznym życiem Paryża. Operę tę cechuje nie tylko wielowymiarowa historia, ale także doskonała muzyka w późnym, dojrzałym stylu kompozytorskim. Warto także podkreślić, że w Operze Śląskiej kompozycja wybrzmi ze znakomitą obsadą: w główne role wcielają się m.in. Iwona Sobotka, Katarzyna Mackiewicz i Andrzej Lampert.

Spektakle odbędą się na żywo w Operze Śląskiej w Bytomiu w dniach 29, 30 maja oraz 5, 6, 12, 13 czerwca a także 15 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach.

kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Bruno Berger-Gorski

OBSADA
MAGDA Iwona Sobotka, Katarzyna Mackiewicz, Gabriela Gołaszewska

LISETTE Ewelina Szybilska, Marta Huptas, Aleksandra Orłowska

RUGGERO Andrzej Lampert, Łukasz Załęski

PRUNIER  Albert Memeti, Tomasz Tracz

RAMBALDO Adam Woźniak, Zbigniew Wunsch

YVETTE Paulina Horajska, Roksana Majchrowska

BIANCA Joanna Kściuczyk –Jędrusik, Kinga Czyż

SUZY Anna Borucka, Kinga Czyż

Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta

Projekt wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Koprodukcja z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach.

O autorze