Premiera książki „Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych” Anny S. Dębowskiej i spotkanie z autorką

0

Na półkach księgarń pojawiła się debiutancka książka Anny S. Dębowskiej „Śpiewacy eksportowi. Sukces polskich artystek i artystów operowych”. Bohaterami publikacji jest dziewięcioro artystów, którzy z powodzeniem występują na światowych scenach operowych. Są to kolejno Piotr Beczała, Tomasz Konieczny, Jakub Józef Orliński, Aleksandra Kurzak, Ewa Płonka, Mariusz Kwiecień, Artur Ruciński, Andrzej Filończyk, Rafał Siwek. Spotkanie autorskie towarzyszące wydaniu książki odbędzie się 24 listopada o godz. 15.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (Sale Redutowe).

Anna S. Dębowska przedstawia sylwetki wybranych śpiewaków młodego i średniego pokolenia, którzy karierę zawodową rozpoczęli po roku 1989. „Moimi bohaterami są artyści, których rozwój śledziłam od lat. Każdy z dziewięciu portretów zamieszczonych w tej książce jest opowieścią o człowieku obdarzonym talentem, determinacją, pracowitością, miłością do muzyki i głodem sceny. To również opowieść o walce z przeciwnościami i mądrej kalkulacji, która sprzyja karierze. Także o tym, że wszystkie te przymioty nie przyniosłyby tak obfitych owoców, gdyby nie konieczny w zawodzie artysty łut szczęścia” – zapowiada w prologu.

Autorka stara się wejść w skórę śpiewaków, przedstawić emocje i rozterki towarzyszące im podczas milowych kroków w karierze. Narracja prowadzona jest w sposób dygresyjny, achronologiczny, wydarzenia przedstawione są w taki sposób, by pozwolić czytelnikowi swobodnie zanurzyć się w świat opery i podążać krokiem wytrwale dążących do celu bohaterów.

Z przedstawionych portretów artystów wyłania się obraz mechanizmów rządzących branżą muzyki klasycznej, w której do osiągnięcia sukcesu niezbędny jest nie tylko talent, ale również wewnętrzna dyscyplina, świadomość własnych możliwości i konsekwencja. Ważna jest również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i korzystania z nadarzających się okazji, które mogą stać się przełomem w karierze.

Książka jest bardzo ciekawą pozycją nie tylko dla melomanów; nie wymaga wcześniejszego przygotowania, czy też zasobu specjalistycznej wiedzy. Wręcz przeciwnie, przybliża postaci śpiewaków, których występy rozpalają entuzjazm tysięcy widzów. Poznanie tych wyjątkowych osobowości być może zachęci kolejne osoby do przekroczenia drzwi teatru operowego i zapoznania się z ich sztuką wokalną. Co istotne, Dębowska nie wyczerpuje katalogu wyróżniających się artystów, zasługujących na omówienie. Kto wie, być może doczekamy się drugiej części pozycji?

Anna S. Dębowska jest od 2002 roku związana z „Gazetą Wyborczą”, pisze głównie o muzyce klasycznej. Z pasją relacjonowała Konkursy Chopinowskie w Warszawie. Studiowała grę na skrzypcach i altówce na Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie UMFC). Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie (magister sztuki w zakresie wiedzy o teatrze). Współpracowała z TOK FM, RDC i TVP Kultura. Od 2009 r. jest redaktor naczelną „Beethoven Magazine”, od 2019 r. odpowiada za program gali muzyki klasycznej towarzyszącej rozdaniu nagród fonograficznych „Fryderyk”.

O autorze