Premiera „Jeziora łabędziego” w Teatrze Wielkim

45

Długo oczekiwany balet Piotra Czajkowskiego wraca do repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w realizacji i wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego. Premiera już 20 maja.

„Jezioro łabędzie” – klasykę wszech czasów, obejrzeć będzie można w choreografii Krzysztofa Pastora według nowego libretta Pawła Chynowskiego (duet autorski znany już z baletu „Casanova w Warszawie”), w scenografii słynnej włoskiej projektantki Luisy Spinatelli i pod batutą znakomitego dyrygenta baletowego Alexeia Baklana.

Znana baśń baletowa o księciu i zaklętej w łabędzia dziewczynie tym razem została przeniesiona na XIX-wieczny rosyjski dwór cesarski i oparta na prawdziwej historii miłości cesarzewicza Nikiego (przyszłego cesarza Mikołaja II) do heskiej księżniczki Alix i sławnej baleriny polskiego pochodzenia Matyldy Krzesińskiej. Trójkąt miłosny, w którym młody carewicz rozdarty jest między wyidealizowanym uczuciem do Alix a realnym romansem z tancerką, stanie się osią romantycznej opowieści z epoki samego Piotra Czajkowskiego.

W nowej wersji choreograficznej zachowane zostaną najcenniejsze sekwencje tradycyjne, jak liryczny biały obraz z łabędziami, czy popisowe pas de deux ze słynnymi 32 foutté. Całość przygotowana została więc z dużym poszanowaniem tradycji, ale też z niestandardową wizją tej opowieści.

Kolejne spektakle: 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28 maja 2017 r.

(informacja prasowa)

O autorze