Premiera „Halki” w TW-ON z Piotrem Beczałą w roli Jontka

4

Po sukcesie premiery w Theater an der Wien (Wiedeń), czas na Warszawę. „Halkę” Stanisława Moniuszki publiczność Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zobaczy po raz pierwszy 11 lutego.

Przeniesiona w lata 70. XX wieku inscenizacja najbardziej znanej opery Moniuszki, rozgrywa się w Hotelu Kasprowy w Zakopanem, w którym przyjmowani są tylko dewizowi goście. Gierkowski PRL jawi się w estetyce kina noir, a czarno-białe kostiumy (autorstwa Doroty Roqueplo) i scenografia (Borisa Kudlički) podkreślają uniwersalny wymiar dramatu klasowego i miłosnego.

„Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o winie Janusza i wiecznym powrocie wydarzeń przeszłości, z których nie możemy się wyzwolić. (…) Realizując „Halkę” poza Polską przenieśliśmy tematykę i akcję w rzeczywistość, która będzie nam bliższa, stąd pomysł na lata 70. ubiegłego wieku, bo jest to epoka, którą pamiętamy. (…) U Moniuszki w „Halce” zawarta jest struktura pogardy, która powoduje, że jeden człowiek traktuje drugiego jako coś gorszego. Fakt, że jedni obsługują drugich, bogatszych, stwarza możliwość współczesnego ujęcia problemów zarysowanych w „Halce”, pokazania protekcjonalności, wyższości i upokorzeń wobec osób usytuowanych niżej” – mówi reżyser Mariusz Treliński o swojej inscenizacji.

Ta wybitna polska opera za granicą pozostaje całkowicie nieznana. Na zakończenie Roku Stanisława Moniuszki, dzięki staraniom Piotra Beczały, wystawienia „Halki” podjął się Theater an der Wien. Premiera, która miała miejsce 15 grudnia 2019 r., okazała się jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu operowego.

„Mistrzowskim dziełem sztuki „Halka” stała się dzięki błyskotliwej inscenizacji Mariusza Trelińskiego oraz fantastycznemu zespołowi artystów” – czytamy w serwisie Falter.at.

„W efekcie twórcy zaprezentowali w Wiedniu świetny dramat psychologiczny, a nie odległą historycznie romantyczną wiejską sagę, co umożliwiło sukces Halki za granicą”– podkreśla agencja prasowa APA – „ Halka, która w Theater an der Wien została bardzo dobrze przyjęta, dla wielu osób była rzadką okazją do zapoznania się z dziełem, które ma 150 lat.”

Podczas warszawskiej premiery wystąpi jeden z najwybitniejszych tenorów Piotr Beczała (Jontek 11, 14, 16/02). Partię tę usłyszymy również w wykonaniu Rafała Bartmińskiego (pozostałe spektakle), natomiast partię Janusza w interpretacji Tomasza Raka. W rolę tytułową wcieli się Izabela Matuła (11, 14, 16, 23/02) oraz Ewa Vesin. W spektaklu pojawi się także Krzysztof Szumański w roli Stolnika i Maria Stasiak w roli Zofii.

Orkiestrę TW-ON poprowadzi dyrygent Łukasz Borowicz.

Premiera: 11 lutego, kolejne spektakle: 14, 16, 19, 21, 23/02/2020

O autorze