Premiera „Farnace” Vivaldiego na rozpoczęcie III Festiwalu Oper Barokowych

0

Pierwsze polskie wystawienie opery Vivaldiego „Farnace” zainauguruje 2 września III Festiwal Oper Barokowych. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per Musica potrwa do 17 września w Teatrze Królewskim Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Rekonstrukcja opery „Farnace” przygotowywana jest na podstawie manuskryptów pochodzących prawdopodobnie z roku 1731 i 1738 roku i przechowywanych w Turynie. Libretto autorstwa Antonia Marii Luccheniego opowiada historię pontyjskiego króla Farnakesa i jego rozdartej konfliktem politycznym rodziny. W spektaklu wystąpią mezzosopranistki Anna Radziejewska, Urszula Kryger, Elżbieta Wróblewska i Joanna Krasuska-Motulewicz, kontratenorzy Kacper Szelążek i Jan Jakub Monowid, tenor Przemysław Baiński oraz Orkiestra Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz. Za reżyserię odpowiada Natalia Kozłowska, kostiumy i scenografię przygotuje Paulina Czernek.

Podczas Festiwalu przypomniana zostanie również ubiegłoroczna inscenizacja opery neapolitańskiego kompozytora Leonarda Vinciego „Semiramide riconosciuta” w reżyserii Eweliny Pietrowiak i pod muzycznym kierownictwem Marca Vitalego. Pierwsze od ponad 300 lat wystawienie sceniczne tego utworu cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności i mediów. Pisano o nim m. in. w brytyjskim „Opera Magazine”.

Na zakończenie Festiwalu powróci także ubiegłoroczna premiera – niezwykły spektakl „Sognando la morte”. Znakomita śpiewaczka Anna Radziejewska zaprezentuje w nim, oprócz wokalnych, swoje umiejętności taneczne we współczesnej choreografii autorstwa wybitnego tancerza Jacka Tyskiego do najpiękniejszych arii Vivaldiego, Händla, Hassego i Scarlattiego muzycznie przygotowanych przez Liliannę Stawarz i kameralny skład Royal Baroque Ensemble.

Zgodnie z tradycją Festiwalu w programie znajdzie się także koncert oratoryjny, jak również koncerty kameralne muzyki wokalnej.

Organizatorom przyświeca idea stworzenia wyjątkowej oferty dla miłośników muzyki barokowej, a w szczególności opery. Podczas 12 wieczorów przed festiwalową widownią zaprezentuje się blisko 90 artystów.

Szczegółowy program III. Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per Musica” dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.drammapermusica.pl

Festiwal Oper Barokowych, grafika: materiały promocyjne

 

O autorze