Premiera „Diabłów z Loudun” Pendereckiego oraz Piotr Beczała, Artur Ruciński, Adam Palka, Aleksandra Kurzak, Tomasz Konieczny, Andrzej Filończyk i Daria Proszek w obsadach spektakli w Bayerische Staatsoper

14

Bayerische Staatsoper zaprezentowała wczoraj repertuar na nowy sezon artystyczny. Wśród premierowych produkcji znajdują się „Nos” Szostakowicza, „Giuditta” Lehára, „Przygody Lisiczki Chytruski” Janáčka, „Peter Grimes” Brittena, „L’infedeltà delusa” Haydna (projekt studia operowego), „Trojanie” Berlioza, dyptyk „Thomas” Haasa / „Lamento d’Arianna” Monteverdiego, „Bluthaus” Haasa / „Lamento della Ninfa, il ballo delle ingrate” Monteverdiego i „Koma” Haasa / „Il combattimento di Tancredi e Clorinda” Monteverdiego.

W trakcie letniego festiwalu operowego w Monachium zobaczymy „Diabły z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Simona Stone’a i pod batutą Vladimira Jurowskiego. To pierwsza i zarazem najchętniej wystawiana opera w dorobku wybitnego polskiego kompozytora.

Drugą festiwalową premierą będzie „Capriccio” Straussa z Dianą Damrau i Pavolem Breslikiem w rolach głównych.

Wśród wznowień ciekawie zapowiada się „Moc przeznaczenia” Verdiego z udziałem Jonasa Kaufmanna, Miki Karesa, Anji Harteros, George’a Peteana i Ambrogia Maestri, „Trubadur” Verdiego z Sondrą Radvanovsky, George’m Peteanem, Okką von der Damerau i Francesco Melim w obsadzie. W „Turku we Włoszech” Rossiniego jako Fiorilla wystąpi Lisette Oropesa, która w Monachium będzie również śpiewać w „Traviacie”. Anja Harteros zadebiutuje w „Parsifalu” Wagnera, a w „Falstaffie” Verdiego będzie można usłyszeć Bryna Terfela. Interesującą obsadę sklompletowano również do „Otella” – Arsen Soghomonyan i Gregory Kunde będą kreować postać głównego bohatera, Anja Harteros wystąpi jako Desdemona, Gerald Finley i Luca Salsi jako Jago, a Oleksiy Palchykov jako Cassio. W „Madamie Buttefly” podziwiać będzie można Ermonelę Jaho, Charlesa Castronovo i Alisę Kolosovą.

Piotr Beczała zaśpiewa w Monachium w aż trzech produkcjach! W „Tosce” Pucciniego partnerować mu będzie Anja Harteros i Ambrogio Maestri, a w obsadzie „Cyganerii” spotka się z Arturem Rucińskim (Marcello) i Adamem Palką (Colline). Partię Mimi wykona Ailyn Perez, a Musetty Aida Garifullina. W gwiazdorskiej obsadzie „Balu maskowego” obok Beczały na scenie zaprezentują się Carlos Alvarez, Sondra Radvanovsky,  Judit Kutasi i Deanna Breiwick.

Artur Ruciński wystąpi w Monachium nie tylko w swojej sztandarowej roli w „Cyganerii”, ale również po raz pierwszy wcieli się w tytułowego Makbeta z opery Verdiego. Demoniczną Lady Makbet będzie Anna Netrebko, a na scenie pojawią się również Vitalij Kowaljow i Evan LeRoy Johnson. W drugiej obsadzie wystąpią z kolei Ludovic Tézier, Tareq Nazmi, Ekaterina Semenchuk i Freddie De Tommaso.

Adam Palka będzie również Don Basiliem w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. Spektakle, w których wystąpią również m.in. Vasilisa Berzhanskaya, Ambrogio Maestri, Alasdair Kent i Andrei Zhilikhovsky zaplanowane są na maj przyszłego roku.

Aleksandra Kurzak zaśpiewa w styczniu swoją koronną partię Traviaty. W roli Alfreda wystąpi Dmytro Popov, a jego ojca – Simon Keenlyside.

Tomasza Koniecznego już w listopadzie będzie można oklaskiwać w „Wolnym strzelcu” Webera.

Andrzej Filończyk pojawia się w obsadzie „Łucji z Lammermoor” Donizttiego jako Lord Enrico Ashton. Oprócz niego w spektaklu zaśpiewają m.in. Xabier Anduaga i Nadine Sierra.

W działającym przy Bayerische Staatsoper studio operowym swoje umiejętności doskonaliła Daria Proszek, która od września będzie związana z monachijską operą etatowo. Młoda mezzosopranistka zaśpiewa w „Traviacie”, „Wolnym strzelcu”, „Weselu Figara”, „Rusałce”, „Mocy przeznaczenia”, „Falstaffie”, „Umarłym mieście”, „Die schweigsame Frau”, „Łucji z Lammermoor” i „Parsifalu”. W obsadzie „Wolnego strzelca” znajduje się jeszcze jedno polskie nazwisko – Aga Mikołaj.

O autorze