Premiera „Carmina Burana” na scenie Opery Krakowskiej!

1

Już dziś w Operze Krakowskiej premiera jednego z najbardziej popularnych utworów XX wieku, zaprezentowanego w formie spektaklu muzyczno-baletowego. Mowa oczywiście o dziele „Carmina Burana” Carla Orffa, które zostało wystawione na Wawelu w ramach Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej w 2013 roku, a dwa lata później można było je ponownie zobaczyć zarówno w wawelskiej scenerii, jak i na rynku w Jaśle.

„Carmina Burana” to kantata sceniczna, która powstała w oparciu o świeckie średniowieczne pieśni, odnalezione w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez mnichów i wędrownych studentów, ponad 20 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Do średniowiecznych łacińskich tekstów dopisał hymn do Fortuny, który jest tak popularny, że stał się wręcz przebojem kultury masowej. „Carmina Burana” nie mają sprecyzowanej akcji, a cały utwór jest apoteozą życia i afirmacją świata.

W spektaklu Balet Opery Krakowskiej zatańczy do choreografii przygotowanej przez Emila Wesołowskiego – wybitnego choreografa, tancerza, pedagoga i reżysera. „Starałem się być wierny partyturze i tekstom poszczególnych pieśni, nie będąc jednocześnie zbyt dosłownym” – powiedział Emil Wesołowski. „Oczywiście realizuję główne tematy dzieła zgodnie z założeniami kompozytora (…)” – dodaje artysta. Podczas przedstawień usłyszymy: solistów – Katarzynę Oleś-Blacha, Ewelinę Szybilską, Mariusza Godlewskiego, Stanisława Kuflyuka, Krzysztofa Kura i Adama Sobierajskiego, Orkiestrę i Chór oraz Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, kierownika muzycznego Opery Krakowskiej.

Kolejne spektakle 28 i 29 kwietnia oraz w ramach 22. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej – 6 i 7 lipca 2018.

O autorze