Powstanie nowy teatr operowy?

0

Jak można przeczytać w dzisiejszym Kurierze Lubelskim, trwają prace nad połączeniem Teatru Muzycznego w Lublinie, Filharmonii Lubelskiej oraz Centrum Spotkania Kultur w jeden organizm, który miałby funkcjonować pod nazwą Opera i Filharmonia Lubelska im H. Wieniawskiego.

Według doniesień gazety, koncepcję fuzji trzech lubelskich instytucji kultury złożyła do Zarządu Województwa Lubelskiego dyrektorka Teatru Muzycznego Kamila Lendzion, która przedstawiła swój projekt również na spotkaniu ze związkami zawodowymi teatru. Zapowiedziała jednocześnie, że rozpoczęcie działalności nowego podmiotu planowane jest na 1 stycznia 2024 roku.

„Jako największa instytucja to my (Teatr Muzyczny – red.) przejmujemy całą resztę: mamy dwie orkiestry, będziemy również realizować program filharmoniczny. Orkiestra Teatru Muzycznego niech się nie boi, nie będzie musiała grać symfonii, a w dużych projektach, typu opery, będziemy posiłkować się orkiestrą filharmonii – stwierdza Lendzion. Przedstawia też zalążek repertuaru. – Planuję 12 spektakli w miesiącu, w tym dwie opery – wskazuje i zdradza czym nowa opera przywita się z mieszkańcami Lublina. – Na otwarcie Sceny Operowej planujemy Toscę” – mówi Kamila Lendzion na nagraniu spotkania ze związkowcami, do którego dotarła gazeta. Wniosek o Według nieoficjalnych informacji to właśnie dotychczasowa dyrektorka Teatru Muzycznego ma objąć kierownictwo nad nowo powstałą operą.

Teatr Muzyczny w Lublinie to głównie scena operetkowo – musicalowa, prezentująca przebojowe tytuły takie jak „Baron cygański”, „Księżniczka czardasza”, „Zemsta nietoperza”, „Skrzypek na dachu” czy „Kraina uśmiechu”. W tym sezonie teatr z sukcesem wznowił „Traviatę” Verdiego i wzmocnił zespół zatrudniając na etat cenioną śpiewaczkę Edytę Piasecką (sopran).

O autorze