„Poławiacze pereł” z Met na DVD

4

Spektakl operowy „Poławiacze pereł” Georges’a Bizeta, którego premiera odbyła się 31 grudnia 2015 roku w The Metropolitan Opera, wydany został przez Warner Music Group na DVD i wchodzi właśnie do sprzedaży w Polsce.

Bizet: Les Pecheurs De Perles (DVD), Warner Music Group

Bizet: Les Pecheurs De Perles (DVD), Warner Music Group

W głównych partiach usłyszeć można gwiazdy światowej wokalistyki: Dianę Damrau jako Leilę, Mariusza Kwietnia jako Zurgę i Matthew Polenzaniego w partii Nadira. Inscenizację dzieła Bizeta przygotowała Penny Woolcock, argentyńska reżyserka, która do tej pory współpracowała z Met przy operach współczesnych „Doctor Atomic” i „Śmierć Klinghoffera”. Zarówno cały spektakl, jak i Mariusz Kwiecień zebrał znakomite recenzje po premierze. „The New York Times” wychwalał jego wiarygodną kreację wodza cejlońskiej wioski i wspaniały, bogaty głos.

„Poławiacze pereł” to kwintesencja opery francuskiej – melodyjnej, pełnej subtelnych motywów i wpadających w ucho fragmentów, wśród których najsłynniejszym jest romans Nadira, wymagający od tenora niezwykłej lekkości i śpiewu piano. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego opera po swej premierze w 1863 roku aż na 20 lat zeszła ze sceny. Powróciła dopiero na fali niezwykłego powodzenia innego dzieła Bizeta – „Carmen”. Romantyczna historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej kapłance, która ślubowała czystość, staje się pretekstem do serii barwnych obrazów na tle cejlońskiej wioski rybackiej.

Penny Woolcock umieściła akcję na współczesnym Cejlonie, gdzie barwne tradycyjne stroje i zdobienia mieszają się z elementami popkultury i ubiorów z supermarketowych półek. Kapłanka Leila ubrana jest więc w tradycyjne sari, natomiast mężczyźni chętnie noszą trampki i T-shirty. Reżyserka we współpracy z Andrew Dawsonem, autorem ruchu scenicznego, wprowadziła do spektaklu niezwykle sugestywne sceny nurkowania tytułowych poławiaczy pereł.

Spektakl transmitowany był w ramach cyklu The Met: Live in HD do kin na całym świecie w styczniu zeszłego roku.

(na podstawie informacji prasowej)

O autorze