„Poławiacze pereł” z Mariuszem Kwietniem wśród letnich kinowych retransmisji z Met

4

Metropolitan Opera co roku zaprasza na letnie retransmisje swoich wcześniej transmitowanych spektakli. Również latem, gdy kończy się sezon, nowojorski teatr nie zapomina o operowych fanach zgromadzonych w kinach na całym świecie i wybiera kilka cieszących się największą popularnością przedstawień transmitowanych w poprzednich sezonach w ramach cyklu „The Met: Live in HD”.

Letni sezon operowy 2017 to cztery niezwykłe spektakle z udziałem największych sław światowej wokalistyki, z czego najbardziej cieszy powtórna emisja „Poławiaczy pereł” Bizeta, ze względu na udział rewelacyjnego w roli Zurgi, Mariusza Kwietnia. Dodatkowo w kinach zobaczyć będzie można „Makbeta” i „Nabucco” Verdiego oraz „Carmen” Bizeta.

„Poławiacze pereł” Georges Bizet, transmisja: 16 stycznia 2016

„Poławiacze pereł”, The Metropolitan Opera, fot. Ken Howard

Gianandrea Noseda – dyrygent
Penny Woolcock – reżyseria

Obsada:
Diana Damrau jako Leila
Matthew Polenzani jako Nadir
Mariusz Kwiecień jako Zurga
Nicolas Testé jako Nourabad

„Poławiacze pereł” to kwintesencja opery francuskiej – melodyjnej, pełnej subtelnych motywów i wpadających w ucho fragmentów, wśród których najsłynniejszym jest romans Nadira, wymagający od tenora niezwykłej lekkości i śpiewu piano. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego opera po swej premierze w 1863 roku aż na 20 lat zeszła ze sceny. Powróciła dopiero na fali niezwykłego powodzenia innego dzieła Bizeta – „Carmen”. Romantyczna historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej kapłance, która ślubowała czystość, staje się pretekstem do serii barwnych obrazów na tle cejlońskiej wioski rybackiej. W rolach głównych prawdziwi wirtuozi wokalistyki: Diana Damrau jako Leila, Matthew Polenzani w partii Nadira. Postać jego przyjaciela, a zarazem rywala w miłości do Leili, będzie kreował polski baryton Mariusz Kwiecień, od kilku lat stały gwiazdor Met.

Gdzie i kiedy?

24 czerwca Częstochowa kino Iluzja
24 czerwca Słupsk kino Rejs
4 lipca – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, Łódź Silver Screen
21 lipca Brzeg Dolny kino Odra
7 sierpnia Myślenice kino Muza

„Makbet” Giuseppe Verdi, transmisja: 11 października 2014

„Macbeth”, The Metropolitan Opera, fot. Marty Sohl

Fabio Luisi – dyrygent
Adrian Noble – reżyseria

Obsada:
Željko Lučić jako Makbet
René Pape jako Banko
Anna Netrebko jako Lady Makbet
Claudia Waite jako dama Lady Makbet
Christopher Job jako służący Makbeta
Raymond Renault jako Dunkan, król Szkocji
Noah Baetge jako Malkolm, syn Dunkana
Joseph Calleja jako Makduf, tan Fife’u
Moritz Linn jako Fleance, syn Banka
Richard Bernstein jako morderca
Seth Malkin jako herold
James Courtney jako medyk
Zjawy:
David Crawford jako żołnierz
Ashley Emerson jako zakrwawione dziecko
Jihee Kim jako dziecko w koronie

Trzy wiedźmy przepowiadają Makbetowi przyszłość: zostanie królem, choć jego potomkowie nie odziedziczą tronu. To zdarzenie wzbudza w Makbecie i jego żonie chore nadzieje, bo przecież król Szkocji żyje… Ręce obojga małżonków wielokrotnie splamią się krwią, losu jednak nie da się oszukać. Dramaty Shakespeare’a inspirowały wielu kompozytorów. Verdi, sięgając po nie, stworzył prawdziwe arcydzieła: „Makbeta”, „Otella” i „Falstaffa”. W spektaklu Met Makbetem będzie serbski baryton Željko Lučić, a drapieżną Lady Makbet – Rosjanka Anna Netrebko, która do tej pory kreowała postacie delikatnych dziewcząt lub prawych heroin. Gwiazdorską obsadę dopełniają maltański tenor Joseph Calleja w partii Makdufa i Niemiec René Pape jako szlachetny Banko. Surrealistyczna inscenizacja tego wspaniałego muzycznego dramatu, którym dyryguje Włoch Fabio Luisi, jest dziełem angielskiego reżysera Adriana Noble’a.

Gdzie i kiedy?

8 lipca Częstochowa kino Iluzja
28 lipca Brzeg Dolny kino Odra
31 lipca – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, Łódź Silver Screen
21 sierpnia Myślenice kino Muza

„Nabucco” Giuseppe Verdi, transmisja: 7 stycznia 2017

Plácido Domingo w tytułowej roli w „Nabucco” Verdiego. Fot. Marty Sohl/Metropolitan Opera

James Levine – dyrygent
Elijah Moshinsky – reżyseria

Obsada:
Liudmyla Monastyrska jako Abigaille
Jamie Barton jako Fenena
Russell Thomas jako Ismael
Plácido Domingo jako Nabucco
Dmitry Belosselskiy jako Zachariasz

Opera, która swemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu przyniosła olbrzymi rozgłos i powodzenie, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Met: Live in HD”. To na ich prośby dyrekcja nowojorskiej opery włączyła „Nabucca” do obecnego sezonu transmisji. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był nieoficjalnym hymnem kraju. Biblijną opowieść o królu babilońskim Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wcieli się Placido Domingo, od dłuższego czasu występujący w partiach barytonowych.

Gdzie i kiedy?

15 lipca Warszawa Ogrody Muzyczne pod Zamkiem Królewskim
31 lipca Brzeg Dolny kino Odra
14 sierpnia Myślenice kino Muza
19 sierpnia Częstochowa kino Iluzja
24 sierpnia – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, Łódź Silver Screen

„Carmen” Georges Bizet

„Carmen”, The Metropolitan Opera, fot. Ken Howard

Yannick Nézet-Séguin – dyrygent
Richard Eyre – reżyseria

Obsada:
Trevor Scheunemann jako Moralès
Barbara Frittoli jako Micaëla
Roberto Alagna jako don José
Keith Miller jako Zuniga
Elīna Garanča jako Carmen
Elizabeth Caballero jako Frasquita
Sandra Piques Eddy jako Mercédès
Teddy Tahu Rhodes jako Escamillo
Earle Patriarco jako Dancaïre
Keith Jameson jako Remendado

Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć sam musi zostać dezerterem i bandytą. Odrzucony – zabija niestałą Carmen. Met już dwa razy włączyła operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się największą popularnością wśród widzów zgromadzonych w salach kinowych całego świata. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” jeden wielki operowy przebój. W postaci kochanków wcielają się Elīna Garanča i Roberto Alagna.

Gdzie i kiedy?

3 sierpnia Brzeg Dolny kino Odra
28 sierpnia Myślenice kino Muza
5 września – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, Łódź Silver Screen
23 września Częstochowa kino Iluzja

(materiały dystrybutora: nazywowkinach.pl)

O autorze