Plany Opery Krakowskiej na nowy sezon

0

W Operze Krakowskiej trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego. Już 7 września w Lanckoronie zaprezentowane zostanie plenerowe wystawienie „Strasznego dworu” Moniuszki. Wybór tytułu podyktowany jest oczywiście obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora, w ramach których niemal każda instytucja muzyczna organizuje wydarzenia specjalne związane z propagowaniem jego muzyki.

24 września artyści Opery Krakowskiej wystąpią w Sanoku, gdzie podczas XXIX Festiwalu im. Adama Didura pokażą jeden z najbardziej popularnych spektakli w aktualnym repertuarze teatru – „Don Pasquale” Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra.

Nie zdarzyło się jeszcze od czasu, gdy Opera Krakowska posiada nową siedzibę przy ulicy Lubicz, by pierwszą premierą sezonu było przedstawienie baletowe. Premiera „Snu nocy letniej” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego już 25 października. 6 grudnia wystawione zostanie dzieło Artura Honeggera pod tytułem „Joanna d’Arc na stosie” z librettem Paula Claudela. Reżyserować będzie odnosząca swoimi realizacjami sukcesy w krakowskich teatrach dramatycznych Monika Strzępka. W marcu przyszłego roku w Krakowie pojawi się lżejsza pozycja repertuarowa – „Orfeusz w piekle” Jacquesa Offenbacha, na czerwiec z kolei wyznaczono termin najgorętszej premiery sezonu – „Don Carlo” Verdiego. Przygotowania inscenizacji podjął się Laco Adamik, a za stronę muzyczną przedstawienia odpowiada Tomasz Tokarczyk.

O autorze