Placido Domingo: Gala z okazji 50. rocznicy debiutu w Wiener Staatsoper

0

Placido Domingo obchodzi 50. rocznicę debiutu w Wiener Staatsoper. To artysta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – nazywany „Królem opery” słynny tenor, który od jakiegoś czasu wykonuje głównie partie barytonowe, od wielu lat również dyrygent, dyrektor teatrów operowych i pomysłodawca konkursu dla młodych śpiewaków „Operalia”, który wsparł kariery takich gwiazd jak Joyce DiDonato, Jospeph Calleja, Rolando Villazon czy Ana Maria Martinez.

W Wiedniu zadebiutował w 1967 roku w „Don Carlo” Verdiego i od tego czasu wystąpił w ponad 220 spektaklach na scenie tego teatru. Wiele razy stawał również za pulpitem dyrygenckim, ostatnio w „Roméo et Juliette” Gounoda.

Z okazji okrągłej rocznicy Wiener Staatsoper zorganizowała uroczystą galę, w takcie której prezentowane będą fragmenty dzieł Verdiego z bieżącego repertuaru Domingo – III akt „Balu maskowego”, II akt „Traviaty” i III akt „Simona Boccanegry”. Dodatkowo zabrzmi uwertura z „Nabucco”. Artysta zaśpiewa partie hrabiego Anckarströma, George’a Germonta i Simona Boccanegry. Do udziału w uroczystości zaproszono również innych znakomitych wykonawców, tj. Sonya Yoncheva, Ana Maria Martinez i Ramon Vargas.

Transmisja gali na stronie internetowej Opery Wiedeńskiego rozpocznie się w piątek o godz. 19.00: https://www.wiener-staatsoper.at/spielplan-tickets/detail/event/962566641-galakonzert-ks-placido-domingo/

Co ważne, osoby które rejestrowały się w systemie Culturall.com na streaming spektaklu „Tosca”, który odbył się 8 maja, mogą obejrzeć zarówno Galę, jak i wszystkie części „Pierścienia Nibelunga” Wagnera bezpłatnie. Opera postanowiła w ten sposób zrekompensować widzom problemy techniczne z ostatnią transmisją, a każdy użytkownik otrzymał w tej sprawie stosowną wiadomość mailową.

O autorze