Piotr Beczała jedną z gwiazd Dvořák Prague Festival

4

Jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Czechach jest Dvořák Prague Festival, poświęcony twórczości wybitnego kompozytora Antonina Dworzaka. Główną atrakcją tegorocznej edycji wydarzenia, które odbędzie się w terminie od 7 do 23 września w Pradze, będą dzieła instrumentalno-wokalne, w których spektakularne brzmienie chóru łączy się z głosem solistów i orkiestrą.

W trakcie koncertu inauguracyjnego usłyszeć będzie można „Stabat Mater” w wykonaniu światowej sławy artystów – Kristine Opolais, Jany Kurucovej, Piotra Beczały i René Pape. To znakomita okazja, by w bliskim sąsiedztwie naszego kraju podziwiać talent uznanego polskiego tenora, który wystąpi wraz z pozostałymi gwiazdami w praskim Rudolfinum. Solistom towarzyszyć będzie Czech Philharmonic Choir of Brno oraz orkiestra PKF – Prague Philharmonia pod batutą Emmanuela Villaume’a.

Kolejną mocną pozycją programową festiwalu jest „Requiem”, które zabrzmi 13 i 14 września. Na scenie zaprezentują się kolejni znani śpiewacy – Ailyn Pérez, Christianne Stotijn, Michael Spyres i Jan Martiník wraz z orkiestrą Czech Philharmonic i chórem Prague Philharmonic Choir.

Na zakończenie festiwalu (23.09) Tomáš Netopil poprowadzi orkiestrę Vienna Symphony, która wraz z Prague Philharmonic Choir zagra „Te Deum”. Zaśpiewają Simona Šaturová i Adam Plachetka.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie internetowej: www.dvorakovapraha.cz

Antonin Dworzak – czeski kompozytor i dyrygent okresu romantyzmu. Jest on obok Bedřicha Smetany czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej. Był kompozytorem wszechstronnym: tworzył symfonie, kwartety smyczkowe, opery, poematy symfoniczne, pieśni, msze, utwory fortepianowe oraz koncerty.

O autorze