Piotr Beczała i Tomasz Konieczny zaśpiewają razem w „Lohengrinie” w Wiener Staatsoper

0

W kwietniowych spektaklach „Lohengrina” Wagnera w Wiener Staatsoper na jednej scenie wystąpią wspólnie Piotr Beczała (Lohengrin) oraz Tomasz Konieczny (Friedrich von Telramund).

Zaliczany do najlepszych tenorów lirycznych na świecie, Piotr Beczała od kilku lat wchodzi w repertuar włoskiego weryzmu. W roli „Lohengrina” zadebiutował w 2016 roku w Semperoper Dresden, a jego scenicznymi partnerami byli wówczas Anna Netrebko oraz właśnie Tomasz Konieczny, wybitny śpiewak wagnerowski. Polscy śpiewacy razem wystąpili również w tych rolach dwa lata później na słynnym Festiwalu w Bayreuth.

„Lohengrin” Wagnera, Festiwal w Bayreuth 2018, fot. Enrico Nawrath

Swoją przygodę z „Lohengrinem” Beczała kontynuował wykonując tą partię w 2020 roku w Wiener Staatsoper oraz w transmitowanej w marcu tego roku do kin na całym świecie nowej produkcji Metropolitan Opera. Niemal bez chwili przerwy – po dziesięciu nowojorskich spektaklach tenor wraca do wiedeńskiej inscenizacji w reżyserii Andreasa Homokiego, by zaśpiewać w trzech przedstawieniach zaplanowanych na 15, 20 i 23 kwietnia. Na scenie towarzyszyć mu będą Camilla Nylund, Tomasz Konieczny, Nina Stemme, Tareq Nazmi i Clemens Unterreiner. Orkiestrę poprowadzi Omer Meir Wellber.

Wiadomo już, że kolejnego „Lohengrina” z udziałem Beczały będzie można obejrzeć jesienią w Opéra National de Paris.

Tomasz Konieczny ostatni raz w „Lohengrinie” występował w 2019 roku na Festiwalu w Bayreuth. Nazwisko tego artysty najczęściej można znaleźć w obsadach „Pierścienia Nibelunga” Wagnera (w tym sezonie m.in. w Opernhaus Zürich i na Festiwalu w Bayreuth, w przyszłym – m.in. w Opernhaus Zürich i Staatsoper Unter den Linden), „Latającego Holendra” Wagnera (w maju i czerwcu – w Metropolitan Opera) czy „Salome” Straussa.

Bas-baryton nie stroni jednak również od innych projektów. W tym roku występował m.in. w „Mocy przeznaczenia” Verdiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej czy zakończonych właśnie spektaklach „Wandy” Wnuk-Nazarowej w Operze Krakowskiej. Latem odbędzie się pierwsza edycja Baltic Opera Festival, którego jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym.

O autorze