Piotr Beczała oraz nowa inscenizacja „Goplany” Władysława Żeleńskiego zrealizowana w październiku zeszłego roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, mają szansę zdobyć International Opera Award, czyli nagrodę nazywaną operowym Oscarem.
International Opera Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku artystów operowych, które przyznawane jest co roku na uroczystej gali w Londynie. Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Statuetki rozdane będą w dwudziestu kategoriach, między innymi: najlepszy dyrygent, reżyser, śpiewak i śpiewaczka, nowa produkcja, opera odkryta na nowo, najlepsze nagranie i najlepszy teatr operowy.
Nominacje do tegorocznych nagród w 17 kategoriach ogłoszono w piątek.
Polscy artyści i krajowe spektakle niemal co roku walczą o operowego Oscara, ale do tej pory nagrodę zdobyła tylko prapremiera „Kupca weneckiego” Andrzeja Czajkowskiego, będąca koprodukcją Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i festiwalu w Bregencji (2014 r.) oraz Aleksandra Kurzak jako Najlepsza Artystka w głosowaniu publiczności (2015 r.).
W tym roku o głosy czytelników i publiczności walczyć będzie Piotr Beczała. Najlepszy polski tenor ma jednak bardzo silną konkurencję, nominację otrzymali bowiem również Roberto Alagna, Cecilia Bartoli, Renée Fleming, Juan Diego Flórez, Elīna Garanča, Sondra Radvanovsky i Bryn Terfel. Głosować można tutaj.
Teatr Wielki – Opera Narodowa nominowany był w zeszłym roku jako „Najlepszy teatr operowy”. Międzynarodowe jury doceniło tym razem w kategorii „Opera odkryta na nowo” spektakl zrealizowany w warszawskim teatrze – „Gopalnę” Władysława Żeleńskiego. Premiera przedstawienia w reżyserii Janusza Wiśniewskiego odbyła się 21 października 2016 roku i było to pierwsze od 45 lat wystawienie „Goplany”– ostatni raz sięgnęła po nią Opera Bałtycka w Gdańsku w 1971 roku. Inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego baśniowy spektakl transmitowany był przez internet na vod.teatrwielki.pl i oglądany w całej Europie na www.theoperaplatform.eu – platformie streamingowej, w której zrzeszonych jest kilkanaście teatrów operowych na naszym kontynencie, w tym Opera Narodowa w Warszawie. W rolach głównych wystąpili Edyta Piasecka, Wioletta Chodowicz, Katarzyna Trylnik, Małgorzata Walewska, Arnold Rutkowski i Mariusz Godlewski.
W tej samej kategorii o nagrodę walczą następujące produkcje: Casella: La donna serpente (Teatro Regio di Torino), Cesti: Le nozze in sogno (Innsbrucken Festwochen der Alten Musik), Donizetti: Olivo e Pasquale (Donizetti Opera Festival, Bergamo), Giordano: La cena delle beffe (Teatro alla Scala), Straus: Die Perlen der Cleopatra (Komische Oper), Zeleński: Goplana (Polish National Opera).
To, czy w tym roku statuetki trafią w ręce Polaków, okaże się 7 maja. 90-minutowy program z retransmisją ceremonii wręczenia nagród wyemitowany zostanie 21.05 o godz. 19.30 w BBC Radio 3, które jest partnerem wydarzenia.
Pełna lista nominowanych:
Dutch National Opera
Glyndebourne
Komische Oper
Lyric Opera of Chicago
Natalya Sats Children’s Opera Theatre
Umculo Cape Festival