Koncert inauguracyjny festiwalu Sopot Classic, którego gwiazdą był światowej sławy tenor Piotr Beczała to zdecydowanie najbardziej oczekiwane wydarzenie muzyczne tego lata w Polsce. Występujący na największych światowych scenach śpiewak po raz ostatni zaśpiewał w kraju w marcu zeszłego roku w Warszawie.
Z powodu nagłego przyjęcia przez polskiego tenora tytułowej roli w „Lohengrinie” na prestiżowym Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, niektóre z zaplanowanych na wakacyjne miesiące występów Piotra Beczały zostały przełożone lub odwołane – na szczęście w przypadku Sopotu wystarczyło przesunięcie terminu o jeden dzień, by dostosować się do nowego kalendarza gwiazdy. Zmiany organizacyjne nie wpłynęły na frekwencję i w sobotę artysta zgromadził pełną widownię. Organizatorzy festiwalu Sopot Classic po raz kolejny udowodnili, że wielkie nazwisko, ciekawy program i przystępna cena biletów potrafią ściągnąć na koncert muzyki poważnej kilka tysięcy osób.
Sopot Classic organizowany jest już po raz ósmy, a dzięki obecności tak utytułowanych śpiewaków jak Piotr Beczała czy Aleksandra Kurzak, która gościła w Operze Leśnej dwa lata temu, festiwal staje się najciekawszą letnią atrakcją dla wielbicieli opery. Zarówno koncerty inauguracyjne, jak i finałowe odbywają się w malowniczo położonym pośrodku lasu amfiteatrze. Niepowtarzalny klimat Opery Leśnej różni się od panującego w tradycyjnych teatrach operowych czy filharmoniach i sprawia, że odbywające się tu imprezy na długo pozostają w pamięci. W latach 20. i 30. XX wieku wystawiane były tam opery wagnerowskie w znakomitej obsadzie, stąd funkcjonujące do dziś określenie „Bayreuth Północy”, którym chętnie posługiwali się również organizatorzy imprezy.
Koncert otworzyła uwertura do opery „Joanna d’Arc” Verdiego, a już w drugim utworze do Orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego dołączył Piotr Beczała. Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki poważnej szerokiej publiczności poprzez prezentowanie ambitnego, ale równocześnie przystępnego repertuaru, więc na świeżym powietrzu, w leśnej dolinie zabrzmiały najpiękniejsze operowe arie i utwory instrumentalne.
Słynny śpiewak zaprezentował takie hity jak chociażby aria Cavaradossiego „E lucevan le stelle” z „Toski” (w tej roli zadebiutuje w lutym przyszłego roku w Wiener Staatsoper), czy powszechnie znana aria Kalafa „Nessun dorma” z „Turandot” Pucciniego, której wykonanie na zakończenie koncertu wywołało prawdziwą eksplozję oklasków zanim jeszcze skończyła grać muzyka. Artysta zaśpiewał również tak popularne arie jak „Pourquoi me réveiller” z opery „Werter” Masseneta oraz „La fleur que tu m’avais jetée” (aria z kwiatkiem) z „Carmen” Bizeta. Beczała znany jest jako popularyzator muzyki polskich kompozytorów i w program swoich występów często wplata krajowe akcenty. Tym razem publiczność usłyszała arię Stefana „Cisza dokoła, noc jasna” ze „Strasznego dworu” Moniuszki oraz przygotowaną jako bis mniej znaną arię „Gdy ślub weźmiesz z swoim Stachem” z opery „Janek” Żeleńskiego.
Każde pojawienie się na scenie Piotra Beczały widownia przyjmowała niezmiernie entuzjastycznie, a jego artystyczny kunszt zachwycił wszystkich zgromadzonych w amfiteatrze. Artysta obdarzony jest ogromną muzykalnością, potrafi przepięknie prowadzić frazę wydobywając z utworu najdrobniejszy niuans, a w swoje wykonania wkłada ogromną dawkę emocji. To śpiewak doskonały w każdym calu, niezmiernie dbający również o dykcję. Każdy jego występ to ogromne przeżycie i możliwość obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie.
Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego wystąpiła w poszerzonym, symfonicznym składzie i zabrzmiała znakomicie. Docenić należy również dobrze ustawione nagłośnienie i przygotowanie przez organizatorów telebimów, dzięki czemu nawet z dalszych miejsc można było obserwować emocje na twarzy artystów. Zawiodła natomiast konferansjerka w osobie Katarzyny Janowskiej, która myliła się i popełniła kilka niezręczności.