„Pasażerka” Wajnberga nominowana do rosyjskiej Złotej Maski

1

„Pasażerka” Mieczysława Wajnberga została nominowana do najważniejszej rosyjskiej nagrody teatralnej – Złota Maska. W związku z nominacjami spektakl zostanie zaprezentowany 18 marca 2018 roku na nowej scenie Teatru Bolszoj w Moskwie. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku.

Przygotowany we współpracy z IAM spektakl „Pasażerka” Mieczysława Wajnberga jest nominowany do nagrody Złota Maska w czterech kategoriach: „Najlepsza produkcja operowa”, „Najlepszy dyrygent”, „Najlepszy reżyser”, „Najlepsza rola żeńska” (Nadzieżda Babincewa za rolę Lizy)

Premiera spektaklu opery Mieczysława Wajnberga „Pasażerka” odbyła się 15 września 2016 w Teatrze Opery i Baletu w Jekaterynburgu. Polskim partnerem spektaklu jest Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl. Operę przygotował międzynarodowy zespół kierowany przez mastro Oliviera von Dohnányi, głównego dyrygenta Teatru Opery i Baletu w Jekaterynburgu, oraz Thaddeusa Strassbergera, amerykańskiego reżysera i scenografa. Przygotowanie chóru powierzono Andżelice Grozinie, kostiumy zaprojektowała Vita Tzkun.

Thaddeus Strassberger współpracuje ze scenami operowymi na całym świecie, w 2016 roku został wyróżniony nagrodą Złota Maska (Critic’s Award for Best Production) za operę „Satyagraha” skomponowaną przez Philipa Glassa, również przygotowaną na scenie w Jekaterynburgu.

Jekaterynburska premiera „Pasażerki” to pierwsza pełna inscenizacja tej opery w Rosji, dotychczas wykonywanej jedynie w wersji koncertowej, której prapremiera odbyła się w Moskwie w 2006 roku. W lutym 2017 roku odbyło się gościnne wystawienie „Pasażerki” na nowej scenie Teatru Bolszoj w Moskwie połączone z sympozjum poświęconym twórczości Mieczysława Wajnberga.

Premierze opery towarzyszyły m.in. koncert muzyki kameralnej Wajnberga w Uralskim Konserwatorium oraz pokazy filmów z muzyką Wajnberga i „Pasażerki” w reżyserii Andrzeja  Munka.

„Pasażerka” została napisana przez Mieczysława Wajnberga, kompozytora urodzonego w 1919 roku w Warszawie. Autorami libretta, na podstawie powieści Zofii Posmysz o tym samym tytule, są Jurij Łukin i Aleksander Miedwiediew. Inspiracją były osobiste przeżycia wojenne i powojenne autorki, pierwotnie opracowane jako słuchowisko radiowe (1959), następnie rozbudowane do rozmiarów powieści (1962). „Pasażerka”, która była pierwszym utworem operowym w bogatym dorobku Wajnberga, powstała w 1968 roku. Premiera pełnej inscenizacji opery odbyła się dopiero w 2010 roku na Festiwalu Operowym w Bregencji, dzięki współpracy Bregenzer Festspiele, Instytutu Adama Mickiewicza (w ramach programu Polska Music) i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

O autorze