„Paria” Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i Teatrze Wielkim w Łodzi

2

„Paria” to najrzadziej wystawiana opera Moniuszki, dzieło w zasadzie zapomniane. Inscenizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentowana w Roku Moniuszkowskim nagrodzona została operowym Oscarem (International Opera Awards) w kategorii „dzieło odkryte na nowo”.

Przejmującą historię o miłości, wykluczeniu i sile uprzedzeń zrealizowali w Teatrze Wielkim w Poznaniu Graham Vick (reżyseria) i Gabriel Chmura (kierownictwo muzyczne).

„Vick wyzwala opowieść z jej powierzchownej ckliwości – wielu widzów odbiera ją jako hybrydę pomiędzy „Poławiaczami pereł” i „Aidą”, jest ona oparta na tym samym źródle Casimira Delavigne’a, które wcześniej można było znaleźć w operowej formie w „Il paria” Donizettiego – i bierze pod lupę temat nietolerancji. W efekcie odbiorca nabiera jeszcze większego podziwu dla potęgi i uniwersalności tego dzieła.” – mówił o spektaklu John Allison, redaktor naczelny Opera Magazine.

Po trzech latach od premiery, poznańska opera powraca do „Parii” wystawiając go tym razem w wersji koncertowej gościnnie na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (26 października) i Teatru Wielkiego w Łodzi (29 października).

W roli Neali wystąpi Iwona Sobotka, a jako Idamor – Dominik Sutowicz. Jako Dżares w Warszawie zaprezentuje się Stanisław Kuflyuk, a w Łodzi – Mariusz Godlewski. Orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu zadyryguje Jacek Kasprzyk.

O autorze