Orliński najlepszym młodym artystą według Gramophone

0

Kontratenor Jakub Józef Orliński został laureatem prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards 2019 w kategorii Young Artist of the Year. Gala wręczenia nagród odbyła się w Londynie.

Przyznawane od 1977 roku Gramophone Classical Music Awards są jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych nagraniom muzyki klasycznej. Zwycięzcy wybierani są każdego roku przez krytyków miesięcznika „The Gramophone” oraz szerokie grono przedstawicieli branży, w tym sprzedawców detalicznych, nadawców i muzyków.

28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych – Wigmore Hall. W tym roku, w grudniu zaplanowany jest tam kolejny koncert polskiego kontratenora.

„Orliński z łatwością jeździ po tym gęsto teksturowanym akompaniamencie. To atrakcyjny głos, który ma w sobie coś z Jaroussky’ego (nieobrobiona czystość, łatwe legato), ale z większym skupieniem i muskulaturą młodego Scholla, Zazzo lub Daviesa (…) ten głos ma wielka przyszłość” – pisała o nim w miesięczniku „Gramophone” Alexandra Coghlan.

Wręczenie nagród Gramophone Classical Music Awards 2019 uświetniła oprawa muzyczna przygotowana przez jeden z najważniejszych polskich zespołów grających muzykę barokową – Arte dei Suonatori, który w 2003 r. był laureatem nagrody za najlepsze nagranie muzyki barokowej. Partnerem Gali był Instytut Adama Mickiewicza.

O autorze