OPUS KLASSIK: „Rodelinda” z udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego jako „najlepsze nagranie opery” XVII/XVIII w.

0

Nazwiska laureatów nagród niemieckiego przemysłu muzycznego OPUS KLASSIK ogłoszono we wtorek. W kategorii „najlepsze nagranie opery XVII/XVIII-wiecznej” zwyciężyło DVD z zapisem spektaklu „Rodelinda” Händla z udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego. Polski kontratenor triumfował również w zeszłym roku na rozdaniu nagród w Berlinie, zgarniając statuetkę w kategorii „młody artysta roku”. Tegoroczna gala zaplanowana jest na 18 października.

Jakub Józef Orliński, OPUS KLASSIK 2019

Tytuł „śpiewaczki roku” zdobyły ex aequo Marlis Petersen za album „Dimensionen Innenwelt” oraz Elīna Garanča za płytę „Sol Y Vida”. Nagrodę w kategorii „śpiewaka roku” przyznano Danielowi Behle („MoZart”).

Elina Garanca: „Sol Y Vida”

Statuetkę w kategorii „dyrygent roku” otrzyma po raz pierwszy w historii nagród kobieta – Mirga Grazinyte-Tyla za nagranie „Weinberg: Symphonies NOS. 2 & 21”. Jako „młody artysta roku” docenieni w tym roku zostali Benjamin Bernheim oraz Elsa Dreisig. Za „najlepsze nagranie solo (opera)” jury uznało płytę „Muera Cupido” Nurii Rial, a „najlepsze nagranie solo” zawierające pieśni wypuściła na rynek Diana Damrau („Strauss: Vier letzte Lieder”).

Diana Damrau: „Strauss: Vier Letzte Lieder”

W kategorii „Klassik Ohne Grenzen” wyróżniono płyty Jonasa Kaufmanna („Wien”), Sebastiana Manza & Sebastiana Studnitzky’ego („A Bernstein Story”) i Francessca Tristano („Tokyo Stories”).

Jonas Kaufmann: Wien

OPUS KLASSIK ustanowione zostały w miejsce ECHO KLASSIK, które należały do najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Europie. Nagroda ECHO została zlikwidowana po antysemickim skandalu, jaki w 2018 roku wywołało przyznanie jej raperom Kollegah i Farid Bang za album, na którym znalazły się teksty nawiązujące do Holocaustu. W 2014 roku dzięki nagraniu DVD opery „Rigoletto” Verdiego z Metropolitan Opera tytuł „śpiewaka roku” ECHO KLASSIK przyznany został Piotrowi Beczale.

Czytaj również: https://operalovers.pl/jakub-jozef-orlinski-piotr-beczala-jan-lisiecki-i-andrzej-szadejko-z-nominacjami-do-opus-klassik/

O autorze