Opery i filharmonie mogą wznowić działalność od 6 czerwca!

0

W związku z epidemią koronawirusa instytucje kultury pozostawały od 12 marca zamknięte. Jak poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej premier wraz z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, w IV etapie znoszenia ograniczeń wprowadzonych przez rząd, kolejne restrykcje zostają rozluźnione i od 6 czerwca możliwe będzie wznowienie działalności m.in. przez teatry, opery i filharmonie i kina, przy ograniczonej do 50% pojemności widowni i z obowiązkiem noszenia maseczki.

Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków – zapowiedział szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – To nie jest obowiązek, to możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek. Oni mogą podejmować decyzje o tym, żeby te kina czy teatry ruszyły. Jest bardzo różna opinia na ten temat. Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu. W teatrach sezon kończy się mniej więcej w czerwcu, więc nie wszyscy chcą zaczynać czy kończyć ten sezon przerwany przez epidemię – podkreślił Piotr Gliński. Dodał jednocześnie, że obowiązują dodatkowe warunki: pojemność widowni może być wykorzystana maksymalnie do 50 procent, zostaje również obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 150 osób umożliwi natomiast powrót imprez plenerowych. „Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być od 6 czerwca organizowane” – poinformował minister Gliński.

O autorze