Opera Wrocławska triumfuje w XVI edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

4

Na uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek wieczorem w siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, rozdano statuetki XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Nagrody przyznano w 16 kategoriach.

W konkursie biorą udział spektakle muzyczne oraz artyści i twórcy zgłoszeni nie tylko przez dyrektorów teatrów operowych, ale również innych teatrów, posiadających w swym repertuarze spektakle muzyczne.

Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej otrzymali Ewa Michnik (Opera Krakowska) oraz Juliusz Multarzyński (Opera Śląska w Bytomiu).

5 nagród trafiło do Opery Wrocławskiej, reprezentowanej na gali przez dyrektor Halinę Ołdakowską. Najlepszym spektaklem została „Tosca” Pucciniego w reżyserii Michaela Gielety, a najlepszym śpiewakiem kreujący w tym spektaklu partię Scarpii Ambrogio Maestri. Statuetka dla najlepszej śpiewaczki trafiła do Aleksandry Kurzak (Agata w „Wolnym strzelcu” Webera). Doceniono również Bassema Akiki, dyrektora muzycznego teatru (najlepszy dyrygent) i Katarzynę Zapart, która przygotowała plakat do przedstawienia „Cosi fan tutte” Mozarta.

Warszawska Opera Kameralna zdobyła nagrody za najlepszą reżyserię i kostiumy. W tych kategoriach wyróżniono spektakl „Castor et Pollux” Jeana Philippa Rameau w reżyserii Dedy Cristiny Colonny i z kostiumami Francesca Vitali.

Grzegorz Policiński otrzymał laury za scenografię dla spektaklu „My Fair Lady”, zrealizowanego dla Opery na Zamku w Szczecinie.

W kategorii „najlepszy spektakl dla młodego widza” konkurentów pokonało przedstawienie „Żółta dama – legenda muzyczna” Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Choreografem roku została Anna Hop zgłoszona przez Teatr Wielki – Operę Narodową. W kategoriach tańca klasycznego za najlepszych tancerzy uznano Vladimira Yaroshenkę reprezentującego tą samą instytucję oraz Malikę Tokkozhinę z Opery Krakowskiej. W pozostałych formach tanecznych triumfowali Emma McBeth (Opera na Zamku w Szczecinie) i Aleksandra Piwowarek (Teatr Muzyczny w Poznaniu) oraz Tomasz Pałasz (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury).

W dziedzinie musicalu za najlepszych solistów uznano Malwinę Kusior (Teatr Muzyczny w Łodzi) oraz Marcina Wortmanna (Teatr Syrena).

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to jedyny ogólnopolski konkurs, którego celem jest uhonorowanie artystów i twórców związanych ze środowiskiem teatralno – muzycznym. Od 2007 r. przyznaje je kapituła powołana przez dyrektora MTM im. Jana Kiepury w Warszawie.

Gala wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych jest co roku ważnym wydarzeniem artystycznym, które integruje środowisko teatru muzycznego w Polsce.

O autorze