Opera w muzeum na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

0

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje największą produkcję teatralną w swojej historii. W nocy z 1 na 2 sierpnia odbędzie się premiera opery pt. „D’ARC” w reżyserii Krystiana Lady. Spektakl zrealizowany we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową zostanie wystawiony z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania oraz przypadającego na ten rok 20-lecia muzeum. Przedstawienie zagrane zostanie jedynie pięć razy, a na początku października trafi na platformę streamingową OperaVision.

Te obchody są wyjątkowe, są to bowiem ostatnie okrągłe obchody, w których udział weźmie tak wielu powstańców. Chcemy, by były wyjątkowe w wymiarze ludzkim, wymiarze spotkania powstańców z ludźmi, dla których są oni inspiracją, wzorami – powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić światowej sławy twórcę, który zrobi największy w historii muzeum spektakl – dodał.

Krystian Lada współpracuje m.in. z teatrami operowymi w Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec. W ostatnim czasie głośno było o jego inscenizacji „Rivoluzione e Nostalgia” (dyptyk oparty na muzyce z wczesnych oper Verdiego) przygotowanej dla La Monnaie w Brukseli (2024) oraz „Lili Elbe” Pickera wystawionej w Theater St Gallen (2023). Obydwa przedstawienia dostępne były również na OperaVision, a „Lili Elbe” uhonorowana została statuetką OPER! AWARDS dla najlepszej prapremiery ubiegłego roku.

Specjalnie na rocznicę godziny „W” reżyser przygotowuje w Warszawie przedstawienie obejmujące przestrzeń muzeum, ale także muzealny Park Wolności i pobliskie budynki.

To będzie tak zwany spektakl chodzony, publiczność będzie chodziła od stacji do stacji i w ramach tej podróży będzie składała sobie puzzle historii” – wyjaśnił reżyser. Widzowie nie będą oglądali spektaklu z widowni, otrzymają słuchawki i będą przemieszczać się między miejscami akcji.

Bohaterkami opowieści są trzy kobiety o tym samym imieniu żyjące w różnych czasach, we Francji i w Polsce. W rolę Joan, fotografki z Paryża, córki polskich emigrantów, wcielać się będzie aktorka Agnieszka Grochowska. Joanna (Dobrawa Czocher) to warszawska wiolonczelistka i uczestniczka powstania, natomiast Giovanna (Gabriela Legun) jest francuską bohaterką narodową, tytułową Joanną d’Arc. W roli Anioła Historii zobaczymy barytona Szymona Komasę.

Konferencja prasowa „D’ARC” w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. materiały organizatora

– Tym, co łączy postacie tej historii, jest gotowość poświęcenia się wizji większej niż życie. A tytuł „D’Arc” to nie tylko nazwisko bohaterki, ale też skojarzenie z ciemnością, która może wyzwolić. Ale tu „W” będzie znaczyć nie tylko wolność i wyzwolenie, ale i wrażliwość – mówi reżyser Krystian Lada.

W warstwie muzycznej utwory klasyczne przeplatają się z muzyką najnowszą oraz pieśniami powstańczymi. Wybitni polscy kompozytorzy i kompozytorki młodego pokolenia – Dobrawa Czocher, Teoniki Rożynek, Wojciech Błażejczyk i Rafał Ryterski – skomponowali nowe utwory na orkiestrę kameralną i solistów. Poza światowymi premierami ich kompozycji publiczność usłyszy również mało znane utwory artysty-Powstańca Romana Padlewskiego czy oryginalnego kompozytora muzyki minimalistycznej Juliusa Eastmana w wykonaniu zespołu 10 wiolonczelistek w wieku od 10 do 70 lat. Kierownictwo muzyczne nad produkcją obrała Lilianna Krych, a wśród wykonawców na scenie pojawi się wiodący zespół muzyki współczesnej Hashtag Ensemble. 

Bilety na spektakle 3–6 sierpnia dostępne są na stronie Muzeum oraz na eventim.pl.

O autorze