Opera Śląska w Bytomiu: Uroczysta gala i premiera opery „Romeo i Julia” na rozpoczęcie sezonu

4

Plany na najbliższe miesiące ogłosiła Opera Śląska w Bytomiu. Podobnie jak w ubiegłym sezonie, teatr planuje przyciągnąć widzów ciekawym repertuarem i nazwiskami znanych twórców, których zaprasza do współpracy.

73. sezon artystyczny zainaugurowany zostanie 16 września galowym koncertem „Miłość i Wojna”, podczas którego soliści Opery Śląskiej i zaproszeni goście zaprezentują najpiękniejsze arie pochodzące z dzieł operowych znajdujących się w bieżącym repertuarze Opery. W uroczystym koncercie pod batutą jednego z najzdolniejszych dyrygentów swojego pokolenia Bassema Akiki wystąpią Anna Borucka, Ewa Majcherczyk, Karina Skrzeszewska, Ewelina Szybilska, Roksana Wardenga, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Stanisław Kuflyuk, Andrzej Lampert, oraz gość specjalny – Aleksander Teliga. Galę poprowadzi znany prezenter Ryszard Rembiszewski.

30 września odbędzie się z kolei 8. edycja Metropolitarnej Nocy Teatrów, w programie której znajdzie się wiele atrakcji, m.in. przyjęty w zeszłym sezonie entuzjastycznie przez publiczność i krytyków spektakl „Moc przeznaczenia” Verdiego.

W październiku zaplanowana jest premiera arcydzieła francuskiego romantyzmu – opery „Romeo i Julia” Gounoda, która powstała na kanwie jednego z najsłynniejszych dramatów Szekspira. Reżyserię i przygotowanie kostiumów powierzono Michałowi Znanieckiemu, który z powodzeniem realizuje spektakle operowe na całym świecie. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Bassem Akiki, a za scenografię odpowiada Luigi Scoglio. W obsadzie również znane nazwiska – tytułową partię Romea zaśpiewa Andrzej Lampert, a w roli Julii partnerować mu będą trzy solistki: Ewa Majcherczyk, Ewelina Szybilska i Dorota Gibiec – Kurowska. Premiera 21 października.

Tradycyjnie przedstawienia Opery Śląskiej będzie można oglądać na scenach teatrów  i ośrodków kultury całego kraju – już we wrześniu bytomscy artyści ponownie wystąpią się m.in. na festiwalach muzycznych w Żarnowcu i Sanoku. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwa będzie również kontynuacja cyklu „Porozmawiajmy o Operze”, którego pierwsze odsłony spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Bohaterami najbliższych spotkań będą światowej sławy twórcy – dyrygent Bassem Akiki (10.09) i reżyser Michał Znaniecki (08.10).

Pełen repertuar Opery Śląskiej, w którym można znaleźć zarówno operę, balet, operetkę, jak i musical, koncerty kameralne i spotkania edukacyjne dostępny jest na nowej i odświeżonej stronie internetowej Opery Śląskiej: http://opera-slaska.pl/repertuar

O autorze